Bugun...


bozcaada

Turizm Master Planı için Bozcaada’da ilk adım atıldı
Bozcaada’nın turizm gelişimini ve bir plan dahilinde geleceğini önemli oranda etkileyecek Turizm Master (Gelişim) Planı için ilk değerlendirme toplantısı bugün Bozcaada’da gerçekleştirildi.

Turizm Master Planı için Bozcaada’da ilk adım atıldı
+ -

Şubat ayında akademisyenlerle, Bozcaada Belediyesi arasında imzalanan protokol çerçevesinde Bozcaada’nın turizm gelişimine yön verecek Turizm Master Planı için Bozcaada’daki ilk toplantı bugün Zübeyde Hanım Çay Bahçesi’nde gerçekleştirildi. Ekibiyle birlikte projenin koordinatörlüğünü üstlenen ve geçmişte dört yıl Bozcaada’da yaşayan, tezini Bozcaada üzerine gerçekleştiren Yard. Doç Dr. Mustafa Doğan toplantı öncesinde kısa bir konuşma yaptı.

2014 Mayıs ayında beraberindeki 12 hoca ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden ayrılarak Batman Üniversitesi’ne geçtiklerinin altını çizen Doğan, “Şubat ayında Bozcaada Belediyesi ile protokol imzaladık. O günden beri de çalışmalara başladık. Bugün de turizm işletmecilerini dinleyerek, yol almak istiyoruz. Bu perspektifte Bozcaada’nın güçlü yanları, zayıf yanları, gelecekteki fırsatları nelerdir bunları belirleyeceğiz. Ayrıca sadece işletmecileri değil, yerel yöneticileri de dinliyoruz, görüşmeler sürüyor. Adada kalacağımız süre boyunca turistlerle, yerel halkla ve ada esnafıyla da görüşeceğiz. Tarihsel yapıların envanter çalışmasını yaptık. Daha sonra Haziran ayında yeniden geleceğiz ve anket çalışmaları yapacağız. Spesifik olarak 5 ana kol belirledik ve bunlar üzerinden yola çıkılacak.” dedi.

BEŞ ÖNEMLİ ANA DAL

Mustafa Doğan, çalışmanın temelini oluşturacak 5 ana kolu detaylı bir şekilde katılımcılarla paylaştı. Buna göre bu 5 ana kol şu şekilde:

1. Ulaşım (Ada içi, adaya ulaşım, feribot, deniz otobüsleri, sezon ve sezon dışı planlama, rotalar, otopark alanları, güzergahlar, çalışanların konaklama sıkıntıları, tedarikçilerin ulaşımı vb)

2. Adanın taşıma kapasitesi ve imar durumu (Mevcut durum, olası durum, arıtma, kanalizasyon, şebeke, tesislerin durumu ve kapasiteleri, plajların durumu vb)

3. Turizmde Hizmet Kalitesi (Turizm türleri ve hareketleri, ürünler, yeni turizm ürünleri, etkinlik ve festivallerin adaya etkileri, seyahat acenteleri ile ilişkiler, fiyat skalası, günübirlik hareketliliğin değerlendirmesi vb)

4. Destinasyon Yönetimi (Turizm açısından adanın nasıl bir modelle yönetileceği,destinasyon yönetimi nasıl olmalı, Kent Konseyi’nin ve alt komisyonların işlevselliği, Ada Kart ve benzeri uygulamaların tartışılması, kamu ve STK’lerin katılımı, katılımcı yönetimin etkinleştirilmesi vb)

5. Pazarlama ve İletişim Faaliyetleri (Bozcaada imajı ve algısı, mevcuttaki buna dönük yapılar, iç ve dış turizm için pazarlama faaliyetleri, hangi turizm pazarları hedeflenecek, hedef planların seçilmesi ve katılım yöntemleri vb)

Bu beş konu başlığı, beş masa belirlenerek katılımcıların görüş ve düşüncülerine açıldı. Her masada bir moderatör yer aldı ve o moderatör yönetiminde notlar alındı. Swot analizine göre işleyecek süreç sonunda da raporlar hazırlanacak ve ilgili mercilere sunulacak. Bu raporlar Turizm master Planı’na da yansıyacak.

Yaklaşık 2,5 saat süren toplantılar sonrasında tüm veriler toplandı ve katılımcılarla taslak hali paylaşıldı. Toplantı notlarını paylaşan Mustafa Doğan masalarda konuşulanları kısaca özetledi.

SORUNUN ADI: GESTAŞ!

Toplantıdaki ‘ulaşım’ masasında sorunların birincisi, sürpriz olmayacağı üzere GESTAŞ çıktı. Mustafa Doğan'ın konuşması sonrasında da katılımcılar söz alarak GESTAŞ'ın yaz sefer sayısı ile kış sefer sayısı arasındaki büyük dengesizlik üzerine konuştular. 

Bunun dışında hediyelik eşya satan stantların yerleri ve ürün kalitesi de konuşulan konular arasındaydı. Rota, güzergâhlar ve yönlendirme tabelalarının yetersizliği dile getirildi. Otopark alanları, alkol yasasının getirdiği sıkıntılar ve uygulamaların da konuşulduğu toplantıda işletmecilerin en fazla dile getirdiği sıkıntı ise personellerin yaşadığı barınma olarak göze çarptı.

İmar, arıtma, işletme sıkıntıları, yaşam alanlarına ticari işletmelerin sarkması, denetim mekanizmasının yetersiz olması, günübirlik misafir sayısının kontrol edilememesi, gastronomi ile çalışmaların desteklenmesi ve dökümante edilmesi, bisikletle ilgili aktiviteler, adayla ilgili tanıtıcı faaliyetler de dile getirildi.

Çavuş üzümünü daha önemli hale getirmek, trafik düzenlemesinin devamı, Ayazma Plajı’nın yetersiz kaldığı ama yeni yerler turizme açılırken de belli standartlar, kurallar mutlaka konulması gerektiği, festival ve etkinliklerin sezonu uzatmak anlamında katkı sağladığı, çöp, çevre kirliliği ve buna benzer birçok konuda görüşlerin dile getirildiği toplantı notlarının Turizm Master Planı’na eklemleneceği ve yön verileceği de Mustafa Doğan tarafından belirtildi.
Bu haber 2475 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

bozcaada   bozcaada   bozcaada
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
SON HABER YORUMLARI
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR HABERLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 YUKARI