Bugun...


bozcaada

Bu proje ile adada herkes müzik aleti çalacak
Bozcaada uzun süre konuşulacak ve yıllarca olumlu etkisi görülecek bir projeye evsahipliği yapıyor. Bozcaada İlköğretim Okulu’nda başlayan derslerle çocuklar ve yetişkinler org/piyano çalmayı öğreniyor. Amaç on yıl sonra adada herkesin bir müzik aleti çalması.

Bu proje ile adada herkes müzik aleti çalacak
+ -

Bozcaada’da birkaç hafta öne başlayan “Herkes Müzik Aleti Çalabilir” projesi ile adanın çocukları ve velileri org-piyano çalmayı öğreniyor. Belediyenin ve adadaki esnafın bağışlarıyla alınan 16 org ve 1 piyano ile dersler devam ediyor. Adalı Muharrem Yıldız ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde (ÇOMÜ) öğretim görevlisi olan Feryal Günal’ın birlikte hazırladığı projeye Bozcaada İlçe Milli Eğitim Müdür Cengiz Aydemir ve Bozcaada İlköğretim Okulu Müdürü Emine Arslan da katkı sunuyor.


Dersler şu anda okuldaki bir sınıfta yapılsa da, belediyeye ait eski otobüsün birkaç güne kadar okul bahçesine getirileceği, içerisinin müzik odası şeklinde dizayn edilip, derslerin bu otobüste yapılacağı belirtiliyor. Bozcaadalılar’ın yakından tanıdığı Resim Öğretmeni ve Ressam Cemil Onay’ın bu otobüsü çocuklarla boyacağı, isminin ise “NotaBüs” olacağı da kulağımıza gelen bilgiler arasında.

 

‘NOTABÜS’ÜN EKSİKLERİ VAR

Fakat müzik sınıfı haline getirelecek ‘Notabüs’ün bazı eksikleri var. Kışın ısıtma, yazın da soğutma problemini çözmek için klima, yer zemini için döşeme ve orgların koyulacağı bir raf/sıra sistemi için malzeme ve montaj desteği...

 

Ayrıca aracın tüm dış kaportasının yine adadaki gönüllüler tarafından yapılıp, boyandığı, içerisindeki elektrik tesisisatının da yine gönüllü olarak bir adalı tarafından yakın zamanda yapılacağını da belirtelim. Bu eksikler için destek olabileceklere buradan bir çağrı yapmış olalım.

‘BU BİR BOZCAADA İMECESİDİR’

Herkesi heyecanlandıran bu proje hakkında, Muharrem Yıldız ve Feryal Günal ile görüştük.

 

Bozcaadalı Muharrem Yıldız, “Mayıs ayında Feryal hocamızla konuşmaya başladığımız proje kısa bir süre önce vücut buldu. Sağ olsun Feryal hocamız büyük bir özveriyle her hafta Çanakkale’den Bozcaada’ya gelerek derslere devam ediyor. Bozcaada llçe Milli Eğitim Müdürü Cengiz bey konuyu duyunca her türlü desteği vereceğini belirtti. Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz da ona keza, gerek orgların bir kısmının alınmasında, gerekse okul bahçesine koyulacak olan ve derslerin içinde yapılacağı eski belediye otobüsünün okula tahsisinde her türlü ilgi alakayı gösterdi. Okul müdürümüz Emine hoca da projenin ilk gününden itibaren mesai harcıyor. Bağışçılarımız sayesinde de kısa sürede 16 org ve bir piyano aldık. Ben buna ‘Bozcaada İmecesi’ diyorum. Derslere başladık. Hem öğrenciler, hem de veliler derslere katılıyor. Ben de kendi orgumla katılıyorum. Şu an toplam 33 kişi var eğitim alan. Proje önümüzdeki yıllarda da devam edecek. Hayalimiz 10 yıl sonra Bozcaada’da herkesin bir müzik aleti çalması... Sözlerime son verirken bu projeye maddi sunan Bozcaada Belediyesi, Tahir Günday, Ali Balcı, Yahya Göztepe, Fahri Bulut, Metin Tekin, Mehmet Talay, Metin Ataol, Zekeriya Ayaşlıgil, Hüsayin Tuna ve Halit Erkul’a ayrıca teşekkür etmek isterim.” dedi.

 

‘HERKES MÜZİK ALETİ ÇALABİLİR’

Projeyi yürüten ve her hafta Çanakkale’den gelerek eğitimleri veren ÇOMÜ Öğretim Görevlisi olan Feryal Günal’e de, adada yaklaşık bir aydır devam eden projesini sorduk.

 

Feryal Günal:

“Projenin üç amacı var.

1. Çocuklarla çalgı eğitimi, aile desteği ve/veya müzikle ilgili kültürel bir ortam olmaksızın çok zor ilerleyen bir sürece dönüşüyor. Yani çocuğun yaşadığı evde çalgı çalma veya müzikle alakalı  bir yaşantı yoksa çocuk haftada bir saatlik bir dersle çalgı çalmak için şart olan sürekli egzersizlere yeterince motive olamıyor. Bu açıdan evde anne/babanın aynı süreçten geçiyor olması çocuğun motivasyonu için önemli bir faktör olacak ve eğitim süresince aile çocuk için bir kontrol mekanizması da olacaktır.

2. Çocuk ve anne/baba arasındaki ilişkinin başka bir alan üzerinden, evdeki deneyimlerinden tamamen farklı bir şekilde kurulması ilişkilerine olumlu etki edecektir.

3. Çalışmayan ve evde kalarak çocuklarına bakan kadınlar için çocuklarıyla birlikte çalgı çalmak, ev içinde daha kaliteli bir zaman geçirmelerini sağlayacaktır.

Bu çalışmanın en ayrıcalıklı tarafı ‘herkes bir müzik aleti çalabilir’ düşüncesini benimsemesidir. Bu düşünceye paralel olarak aileler çalışmaya yetenekleri herhangi bir şekilde ölçülmeksizin dahil oldular. Proje zaten şu anda yazılma aşamasında. Birlikte gelişiyor.”

 

 

 

 

 
Bu haber 4861 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Muharrem Yıldız
29-12-2016 00:22:00

Bu çalışma Adalıların, Belediyenin, İstiklal İlkokulu Müdürü Emine Öğretmenin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Cengiz beyin ve sevgili dostum Feryal Günal'ın katkılarıyla mümkün oldu. Tam bir Bozcaada İmecesidir. Biz Adalılar Bozcaadabizim kampanyası gibi örneklerle yardımlaşma ve birlikte iş yapabilme becerimizi kanıtladık. Bu çalışma da buna bir örnektir. Projeye bağış yapan sevgili dostlarım Tahir Günday, Yahya Göztepe, Hüseyin Tuna, Metin Ataol, Mehmet Talay, Ali Balcı, Halit Erkol, Fahri Bulut, Metin Tekin,Zeki Ayaşlıgil'in desteklerini sunarken ne kadar samimi olduklarına ben tanığım. Ayrıca Belediye Başkanımız Dr Hakan Can Yılmaz'ın "eksikleri belediye olarak biz tamamlarız" demesi ve dediği gibi eksikleri karşılaması bize güç verdi. Bir Adalı olarak "gelecekte Adada herkesin piyano çalması" hedefimizdir. Adamız Kültür ve Sanatla gelişecektir.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

bozcaada   bozcaada   bozcaada
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
SON HABER YORUMLARI
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR HABERLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 YUKARI