Bugun...


bozcaada

Başkan Yılmaz, milletvekili adaylığı için belediye başkanlığından istifa mı ediyor?
Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, 24 Haziran'da yapılacak genel seçimlerde CHP'den Çanakkale Milletvekili adayı olacağı ve bu nedenle belediye başkanlığından istifa edeceği iddialarına sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile yanıt verdi.

Başkan Yılmaz, milletvekili adaylığı için belediye başkanlığından istifa mı ediyor?
+ -

Son günlerde Bozcaada'da hem siyasilerin hem de halkın en çok konuştuğu ve merak ettiği konu Başkan Yılmaz'ın 24 Haziran'da yapılacak genel seçimde CHP Çanakkale Milletvekili adaylığı oldu. Yılmaz'ın olası milletvekili adaylığına gösterilmesi için de en geç 26 Haziran'da belediye başkanlığından istifa etmesi gerekiyordu. Ayrıca Yılmaz'ın listeye 4. sradan girmesi gibi bir durumda ise milletvekilliğini kazanamasa da belediye başkanlığına geri dönemeyecekti.

Yılmaz'ın son günlerde gerek kişisel sosyal medya hesabından gerekse belediyenin sosyal medya hesabından "veda" anlamına gelen şiirsel paylaşımları da bu iddiaları güçlendirmişti. Geçtiğimiz günlerde Ahmet Kaya'nın bir parçasını kendi kişisel hesabından paylaşan Yılmaz, paylaşımıın üstüne "Hoşçakalın dostlarım" vb sözler yazması, ardından birkaç gün sonra silmesi de dikkatlerden kaçmadı. Son olarak Yılmaz dün de veda içerikli bir paylaşımda bulunmuştu. Ardından CHP'li ilçe yöneticilerinin  Yılmaz'ın paylaşımının altına "Hayırlısı olsun başkanım" şeklinde sözler yazması konuşulanları iddiaların ötesine taşıdı.

 

 

"MİLLETVEKİLİ OLMA KARARI ALMIŞTIM"

Konuyla ilgili olarak hem Başkan Yılmaz'ın hem de adadaki siyasilerin gözü kulağı ise atılacak adımlardaydı. Yılmaz, yaklaşık 1 saat önce millletvekili adaylığına ilişkin hem kendi sosyal medya hesabından hem de belediyenin sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Açıklamasında milletvekili olmayı istediğini belirten Yılmaz, "Dün akşam toplanan CHP Parti Meclisi, mevcut belediye başkanlarının görevlerine devam etmeleri ve bu dönem için aday olmamaları yönünde prensip kararı almıştır." şeklinde ifadeleri ile bu hayalinin 24 Haziran'da yapılacak seçimlerde gerçekleşemeyeceğini belirtti.

İşte Başkan Yılmaz'ın son dakika açıklamasının tamamı:

KAMUOYUNA DUYURULUR:

Sevgili dostlar,

Erken seçim kararı sonrasında yaptığım değerlendirmeler neticesinde;

Önce ve özellikle her karış toprağına aşık olduğum Bozcaadama ve buradaki büyük aileme daha faydalı olabileceğim inancı;

demokratik, laik değerlerine sahip çıkan, daha mutlu, daha huzurlu, özgür bireylerin yaşadığı;

daha yaşanası bir Türkiye için;

her bir hücremle mücadele edip, tüm bilgi, donanım, emek ve hayallerimi bu amaç uğrunda terimin son damlasına kadar kullanabilmek adına

Milletvekili adayı olma kararı almıştım.

Bozcaada’mızı Meclis’te temsil etmek, sorunlarını orada dile getirip daha rahat çözüm imkanı yaratmak fikri, beni oldukça heyecanlandırmıştı.

Hem de seçilememe durumunda göreve geri dönemeyeceğimi bile bile...

Ben, Dr. Hakan...

Ben, hayatımda hep inandığım değerler uğruna yaşadım...Feda edilemeyecek makam, sıfat, koltuk yok benim bu uğurda...

Eğer doğru olduğuna inanıyorsam, sonucu ne olursa olsun hayalimin ve inancımın peşinden koştum. İnanın, çok az yanıldım, belki de hiç.

Aksi bir durumda göreve dönemeyeceğimi bilerek aldığım bu karar, aslında bunun da bir ispatıydı.

Ama siyaset cesaret, kararlılık ve duruş gerektirir.

Ben bu duruşu sergilediğime inanıyorum. Vicdanen huzurum tamdır.

Ancak;

Dün akşam toplanan CHP Parti Meclisi, mevcut belediye başkanlarının görevlerine devam etmeleri ve bu dönem için aday olmamaları yönünde prensip kararı almıştır.

Parti Meclisi en yüksek karar organımızdır. Aldığı kararlar, ilkeli bir siyasetçi için bağlayıcıdır.

Bu PM kararına istinaden, Bozcaada’yı Meclis’te temsil edebilme adına aldığım adaylık kararını şimdilik erteliyorum.

Şimdilik diyorum, çünkü, ahdım olsun, Bozcaada’m ve Çanakkalem için bir gün MUTLAKA Meclis’te olacağım.

İlk günkü heyecanımla görevimin başındayım. Daha güzel günleri Bozcaada’da hep beraber yaşamak adına... İnanın Bozcaada’m için her zamankinden de fazla ter döküp emek harcayacağım.

Dedim ya,

Her karış toprağına aşık olduğum Bozcaada’m; ve her şeyin en güzelini hakkeden buradaki kocaman ailem için...

Sevgi ve saygılarımla...

Dr. Hakan Can YILMAZ
Bozcaada Belediye Başkanı
Bu haber 2418 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

bozcaada   bozcaada   bozcaada
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
SON HABER YORUMLARI
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR HABERLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 YUKARI