Bugun...


bozcaada

Asbest TBMM'ye yaşındı, Asbest Söküm Uzmanları Derneği'nden basın açıklaması
İzmir Milletvekili Murat Bakan, Beylik Koyu'nda geçen Nisan ayında sökülen asbestli gemiyi TBMM'ye taşıdı. Öte yandan 21 Temmuz'da Vonka adlı şirketin Beylik Koyu'nda yaptığı inceleme ve Asbest Söküm Uzmanları Derneği (ASUD) ile paylaştığı sonuçların ardından ASUD, Bozcaada Haber'e basın açıklamasında bulundu. Açıklamada, "Sonuçlar doğrultusunda panik yapılacak bir durum olmadığı fakat marley de kuvvetli bağlı olsa da asbest olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir" ifadelerine yer verildi.

Asbest TBMM'ye yaşındı, Asbest Söküm Uzmanları Derneği'nden basın açıklaması
+ -

İzmir Milletvekili Murat Bakan, Evrensel'in gündeme taşıdığı Bozcaada'da denizin içinde sökülen asbestli gemiyi TBMM'ye taşıdı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istediği yazılı soru önergesinde Bakan, Bozcaada’nın Beylik Koyu’nda 2014 yılında karaya oturan ‘Mercy Cod (NIL-K)’ isimli kuru yük gemisi tüm uyarılara rağmen denizin içinde söküldüğünü anımsatarak, bu söküm işleminin Bozcaada Kaymakamının öncülüğünü yaptığı bir törenle gerçekleştirildiğine vurgu yaptı. Gemi sökülmeden önce "asbest yoktur" içerikli bir rapor hazırlandığını belirten Bakan, gemiden geride kalan parçalarda geçtiğimiz günlerde yapılan incelemelerde asbest tespit edildiğini ifade etti. 


Bakan önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi;

-‘Mercy Cod (NIL-K)’ isimli kuru yük gemisi sökülmeden önce, çevreye ve canlı yaşamına yönelik tehdit oluşturup oluşturmayacağına dair bilimsel çalışma yapılmış mıdır? Yapıldıysa raporun detayları nedir? Yapılmadıysa neden yapılmamıştır?


-Asbest Söküm Uzmanları Derneği (ASUD) yetkilisi, gemi sökülmeden önce alındığı söylenen ‘asbest yoktur’ raporunun olmadığını ifade etmiştir. Söz konusu geminin ‘asbest yoktur’ raporu var mıdır? Varsa nerededir ve neden paylaşılmamaktadır? Yoksa, böyle bir rapor olmamasına rağmen gemi sökümü neden yapılmıştır?

-Bakanlığınız, gemi sökümü tamamlandıktan sonra, sökümün yapıldığı bölgede (karada, denizde ve havada) çevreye ve canlı yaşamına yönelik bir tehdit olup olmadığını denetlemiş midir? Denetlemediyse hangi gerekçeyle denetlememiştir? Denetlediyse, denetim sonucu hazırladığı raporun detayları nedir?  

-Sökümü yapılan geminin parçaları nerededir? 

-Gemi sökümü sonrası yapılan incelemelerde bölgede çevreyi ve canlı yaşamını tehdit eden asbest tespit edilmiştir. Söküm için izin veren ve sökümü yapanlar hakkında yasal işlem başlatılacak mıdır?

-Sökümün yapıldığı bölgedeki çevre ve canlı yaşamını tehdit eden etkenlerin belirlenerek bölgenin temizlenmesi için neler yapılacaktır?

ASBEST SÖKÜM UZMANLARI DERNEĞİ'NDEN BASIN AÇIKLAMASI

Asbest Söküm Uzmanları Derneği, halen tartışmalara neden olan asbest iddialarının ardından basın açıklamasında bulundu. Bozcaada Haber'e gönderilen basın açıklaması aynen şu şekilde:

Bozcaada Beylik koyu envanter çalışması sonuç bildirisi

2014 tarihinde Bozcaada Beylik koyunda, karaya oturan ‘Mercy Cod (NIL-K) isimli kuru
yük gemisin devlet yetkilileri tarafından verilen kararla sahilde sökümü gerçekleştirilmişti.
Kamuoyunda artan gemide asbest olduğu kaygısı üzerine, gönüllülük esasın adayanan
kuruluş amacımıza uygun bir davranışla Asbest Söküm Uzmanları Dernegi olarak Bozcaada
Belediyesi yetkilileri ile irtibata geçerek belirtilen alanda gönüllü olarzk Asbest Envanter
çalışması yapmak istediğimizi bildirdik.

Belediye yetkililerinin olumlu yanıtı üzerine; söküm gerçekleşme tarihinden yaklaşık 2 ay sonra 21 Temmuz 2018 Tarihinde Bozcaada Beylik koyunda Bozcaada Belediyesi, akredite iki laboratuvar ve belediyenin daveti üzerine katılan Bozcaada Forum üyeleri ile asbets envanter çalışması gerçekleştirilmiş, alanda gemi atığı olduğu düşünülen yerlerden Bulk, Hava ve Sediment numunler alınmıştır.

Alınan Hava numunelerinde laboratuvar sonunçları na göre; havada tehlike arz edebilecek oranda asbest lifi tespit edilememiştir. Alınan 18 bulk numunenin 4 ünde (yerkarosu olarak bilinen marley numunelerinde) asbest tespit edilmiştir. Sonuçlar doğrultusunda panik yapılacak bir durum olmadığı fakat marley de kuvvetli bağlı olsa da asbest olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir. En kısa sürede alanda yönetmelik ve uluslararası standartlara uygun bir temizlik ve bertaraf işlemi gerçekleştirilmelidir.

Sediment numune sonuçları laboratuvar tarafından henüz bildirilmemiştir, sonuçlar
doğrultusunda ikinci bir duyuru yapılacaktır.
Kamuoyuna saygıyla duyrulur.
Asbest Söküm Uzmanları Derneği adına,
Cafer FİDAN
Başkan
Bu haber 2997 defa okunmuştur.

YORUMLAR
2 Yorum

will turner
06-08-2018 17:37:00

ilgili plaj ve adanın çeşitli plajlarından su ve kum numuneleri alınıp acil olarak analiz edilmesi gerekir. Bozcaada sakinleri ve binlerce tatilciyi bu şekilde soru işareti ve kaygıda bırakamazsınız.

hatice
01-08-2018 17:27:00

Bir bardak suda fırtına.... Öyle çok problem varken gereksiz bir hassasiyet... bence...Millet sansasyonel haber seviyor.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

bozcaada   bozcaada   bozcaada
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
SON HABER YORUMLARI
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR HABERLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 YUKARI