Bugun...


bozcaada

BIFED’in finalistleri belli oldu
Bozcaada Belediyesi ve Bozcaadalıların katkılarıyla bu yıl 5. kez gerçekleştirilecek olan BIFED’in finalistleri belli oldu. 10-14 Ekim tarihlerindeki festivalde 18 finalist var.

BIFED’in finalistleri belli oldu
+ -

Türkiye’de ve uluslar arası camiada çok önemli ve saygın bir yere sahip olan BIFED’de (Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali) yarışacak filmler belli oldu. 260 film arasından seçilen 18 finalist belgesel, iki büyük ödül için festivalde izleyiciyle buluşacak.

Büyük ödül için 11 belgesel izleyici karşısına çıkarken, Gaia Öğrenci ödülü içinse 7 belgesel festivalde gösterilecek. Ayrıca yine geçen yıllarda olduğu gibi Panorama kategorisinde de gösterilecek filmlerle festivalde 4 gün boyunca 50’yi aşkın film Bozcaada’da sanat severlerle buluşacak.

BIFED, 10-14 Ekim tarihlerinde beşinci defa adaya heyecan katacak. Bu senenin jüri üyeleri henüz belli olmasa da çok önemli isimlerle görüşmelerin sürdüğü, yurt içinden ve yurt dışından ünlü yönetmen ve isimlerin jüride olacağı öğrenildi.

260 FİLM BAŞVURDU

Festivale 56 ülkeden 260’ın üzerinde film başvurdu. Dünyanın dört bir yanından doğanın ve insanlığın ortak soru ve sorunlarını kendi dillerinde, kendi üsluplarıyla anlatan veya çözüm arayan muhteşem filmler arasından 11 film Fethi Kayaalp Büyük Ödülü için yarışırken, 7 film de Gaia Öğrenci Ödülü için finalistler arasında yer aldı.

En az iki salonda gösterilecek ekolojik temalı filmlerin haricinde sergiler, söyleşiler, çocuklar ve yetişkinler için atölyeler de festivalde yer alacak. Festivalde ayrıca belgesel, çevre ve ekoloji konularını birleştiren etkinlikler ve eğitici, öğretici ve eğlenceli çocuk programı da yer alacak.

Festival Yönetmeni Petra Holzer Özgüven BIFED Bozcaada Haber’e yaptığı açıklamada, “Bugün dünya hızla yok oluşa gidiyor. Örneğin; Grönland’daki en büyük buz parçası, hiçbir şey olmaz denen dev bir kütle çatlıyor ve insanların ar damarları da birlikte çatlıyor, Danimarka’nın en büyük deniz taşımacılığı şirketi karlarını katlıyor... Cesur ve hakikatin peşinde bir gurup insan bunların arkasından gidiyor. Yalan ve kötülük dolu bir dünyada bize bir nefeslik de olsa alan açıyor. Bozcaada'da bütün bunların aksine akan bir akım var. Bu ana akım değil ama önemli. Bir komşumuz var onun her sabah en önemli işi Namazgah'ın üstündeki evinin önüne gelip kedileri beslemek. Adada plastik su damacalarından yapılan serayı gördünüz mü? Halk eğitimden inince yolun karşısındaki binanın arka bahçesinde. Küçük de olsa plastik kirliliğine bir çözüm bu... Perişan haldeki yok olan bağları, hem de çöplüğün karşısında, pırıl pırıl hale getirenler var. Olağanüstü ve doğal şarap üretenler var. Atalık tohumlara tekrar hayat verenler var. O nedenle bu festivali yapmaktan vazgeçemiyoruz” dedi. 

 

İŞTE BIFED 2018’İN FİNALİSTLERİ!  

 

BIFED2018 Uluslararası Yarışma Finalistleri

Dönüş,  Avustralya, Fildişi Sahilleri, Fas, Mülteci, 83', 2018, David Fedele & Kumut Imesh

Astral, İspanya, 101', 2016 Jordi Évole & Ramon Lara

Ütopya Zamanı, Avusturya, 91', 2018 Kurt Langbein

Süt Sistemi,  Almanya, İtalya, 91', 2017 Andreas Pichler

Yeşil Yalan,  Avusturya, 97', 2017 Werner Boote

Öfke Tarlaları,  Fransa 72', 2018 Anne Gintzburger

Dalıp Gidin Şu Parlak Işıklara Güzellerim Avusturalya, 128', 2017 Jordan Brown

Eski Evler ve Karayemişler, Türkiye, 78', 2018 Engin Yıldız

Altı Dolarlık Bir Fincan Kahve, Kanada, 70' 2018 Andres Ibañez & Alejandro Diaz

Anote'nin Gemisi, Kanada, 77' 2018 Matthieu Rytz

BE' JAM BE Hiç Bitmeyen Şarkı Fransa, İsviçre, 85', 2017 Caroline Parietti & Cyprien Ponson 

 

BIFED2018 Gaia Öğrenci Ödülü Finalistleri

Kirli Su, Myanmar, Almanya, 13', 2017 Ko Kyaw So

Otlak, Fransa, 32', 2018 Greta Loesch

Modifiye Edilmiş, Kanada, 87',2017 Aube Giroux

Savrun, Türkiye, 16', 2017 Hakan Yıldırım & Onur Coşkuner

Kül Kent,  Türkiye, 29', 2018 Tolga Barman

Denizi Olmayan Balıkçılar, Amerika, 20', 2016 Lucas Bonetti

İnekler ve Kraliçeler,  Portekiz, 38', 2018 Laura Marques
Bu haber 1149 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

bozcaada   bozcaada   bozcaada
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
SON HABER YORUMLARI
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR HABERLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 YUKARI