Bugun...


bozcaada

Avusturya Kültür Ofisi'nden Romano Königsbrun'un BIFED'e bakışı
Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’nin destekçilerinden biri olan Avusturya Başkonsolosluğu Kültür Ofisi, Türkiye ve Avusturya arasındaki kültürel ve bilimsel ortaklıkların gelişmesine yönelik elli yılı aşkın süredir İstanbul’da faaliyet gösteriyor. BIFED’e beş yıldan bu yana destek veren Avusturya Kültür Ofisi’nin Müdürü Romano Königsbrun, Bozcaada’daydı. Festivali büyük bir ilgiyle takip eden Romano Königsbrun, BIFED ve ada hakkındaki duygularını Bozcaada Haber’le paylaştı.

Avusturya Kültür Ofisi'nden Romano Königsbrun'un BIFED'e bakışı
+ -

BIFED’e destek vermeyi neden önemsiyorsunuz? Destek verdiğiniz diğer film festivalleri arasında BIFED’in özel bir yeri var mı?


BIFED’i en başından bu yana desteklediğimiz için çok mutluyuz. Avusturya Kültür Ofisi İstanbul merkezli ama aslında tüm Türkiye ölçeğinde çalışan bir forum. BIFED’in bir adada, ada halkının katkılarıyla yapılması, yerelden gelen bir festival olması bize çok önemli geliyor ve BIFED’i özel kılıyor. 


BIFED’in destekçisi olmanın yanı sıra izleyicisi olmak size ne ifade ediyor?


BIFED’te hem filmlerin konuları, hem de ekoloji üzerine olması çok güzel. Ada halkının da bunun bir parçası olup katkıda bulunmasıyla BIFED’te çok güzel şeyler bir araya geliyor. BIFED için oda veren, şaraplarını, yerel ürünlerini adalı destekçiler olduğunu görüyorum. Ada halkının kişisel bir çıkar gözetmeden bu katkıyı sunması dikkatimi çekiyor. Ayrıca festival programında bu yıl Avusturya’dan dört film yer alıyor. Merakla ve keyifle izliyorum. 

Adayı gezme fırsatı bulabildiniz mi?

Adaya üçüncü kez geliyorum. Bozcaada çok güzel. Eski evleri çok güzel. Ne çok küçük, ne de çok büyükler. Doğayla uyumlu, yanyana durduklarında bir bütün içindeymiş gibi geliyorlar. Köy yaşamı diyeceğimiz bir yaşam da var bence burada. Adanın mimarisinin, koylarının iyi korunması ve el değmeden kalabilmesi beni çok etkiliyor.   

Güneş Dermenci

 
Bu haber 993 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

bozcaada   bozcaada   bozcaada
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
SON HABER YORUMLARI
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR HABERLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 YUKARI