Bugun...


bozcaada

2018'de Bozcaada'da neler oldu, neler yaşandı, en çok neler konuşuldu?
2018 senesini geride bıraktık. Bozcaada Haber geride kalan yılda 600’Ü aşkın haberle hem yerelin nabzını tutarken, hem de adadaki haberleri ulusal medyaya taşıdı. Bu haberimizde de 2018 yılı içerisinde en çok okunan, dikkat çeken bazı haberlerden bir 2018 panoraması hazırlamak istedik. İşte 2018 senesine dair en çok okunan, üzerine konuşulan ve yorumlanan haberler!

2018'de Bozcaada'da neler oldu, neler yaşandı, en çok neler konuşuldu?
+ -

 

(Görselleri tıklayarak haberlerin olduğu sayfaya gidebilirsiniz.)

BÜYÜK HİZMET: BOZCAADA – ÇANAKKALE ARTIK ÜCRETSİZ!


Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, Gestaş'ın Bozcaada Belediyesi aracını kullanan Halk Kart sahibi adalılardan feribot ücreti almayacağının müjdesini verdi. Bozcaada Tv'nin canlı yayınına konuşan Başkan Yılmaz, “Biz dün Bozcaada Belediyesi'nin otobüs işletmesi kısmını durdurma kararı aldık. Tabii bu otobüs hizmetinin duracağı anlamına gelmiyordu. İkinci kararda ise birinci ikametgâhı Bozcaada'da olan Halk Kart sahiplerinin ana karadaki temel ihtiyaçlarını, hastane, sosyal ihtiyaçlar ve adliye gibi karşılaması için bedelsiz olan yani ücretsiz olan bir servis olması kararlaştırıldı. Böyle bir karar alacağımızı daha önce Gestaş Genel Müdürü Volkan Uslu ile de görüşmüştük. Onların da bugün yönetim kurulu toplantıları vardı. Kendisi de konuyu Vali beyle görüşmüştü. Vali beyin de konuya olumlu yaklaştığını ifade etmişti” dedi.

BOZCAADA’NIN OSCARLARI SAHİPLERİNİ BULDU!


Üçüncü defa verilen “Bozcaada Haber Ödülleri” Halk Eğitim Merkezi’nde sahiplerini buldu. Gecede 20 kategoride 27 ödül dağıtılırken gece boyunca alkışlar kesilmedi. Ödül törenine başta Kaymakam Mustafa Akın ve Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz olmak üzere mülki amirler, adalılar, işletme sahipleri ve birçok önemli isim katıldı.

MÜZİK ÖĞRETMENİMİZ SOSYAL MEDYADA FENOMEN OLDU

Bozcaada İstiklal Ortaokulu'nda müzik öğretmenliği yapan Uğur Çetintaş'ın blok flüt ile çaldığı eserler tıklanma rekorları kırıyor. Çetintaş, “Ülkemizde sonrasında ise dünyada Blok Flüt ile ilgili önyargıları yıkmak adına bazı eserleri seslendirmeye çalışıyorum” diyor.

İYİ PARTİ KURULDU, İLÇE BAŞKANI CEVDET ÇEBİ OLDU

Bozcaada'da İyi Parti İlçe Başkanı Cevdet Çebi oldu. İyi Parti'yi Bozcaada'da kurma görevi verilen Çebi sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Aynı zamanda Adnan İlter de Cevdet Çebi'nin ilçe başkanı olarak atandığına ilişkin bir açıklama yaptı.

KADIKÖY’DEN BOZCAADA’YA VARPUR MU KALKACAK?

Sosyal medyada Kadıköy Belediyesi’nin Bozcaada Belediyesi’ni etiketleyerek yaptığı bir paylaşım bir anda binlerce kişi tarafından beğenildi. Bozcaada Belediyesi de paylaşımın altına, “Bir el atsanız da adaya direkt gemi kaldırsak Kadıköy’den” diye yazdı.

İKİ BAŞKAN BİR ARADA

Fanatik Beşiktaşlı Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, Beşiktaş Spor Kulübü Başkanı Fikret Orman'ı Vodafone Park'ta bulunan ofisinde ziyaret etti.

SABRİ GÜLER, BELEDİYE MECLİS ÜYELİĞİNDEN İSTİFA ETTİ

Bozcaada Belediyesi AKP Meclis Üyesi Sabri Güler, meclis üyeliğinden istifa etti. İşlerinin yoğunluğu nedeniyle istifa ettiğini açıklayan Güler'e partisi tarafından düzenlenen törenle teşekkür plaketi takdim edildi.

GAZETE BÜFELERİ KALDIRILDI

Bozcaaada'da Yaysat ve Turkuvaz'ın işlettiği iki gazete bayisinin büfeleri kapanıyor. Gazeteler önce markette satılmaya başladı, sonra da kırtasiyede satışa sunuldu. 

GÖZTEPE’YE TESİS GİRİŞİMİ


Bozcaada Belediyesi, ekim ayında tamamladığı Göztepe'ye büfe açılması için ihale yapacağını açıkladı. Göztepe'nin yeni bir turizm destinasyonu haline gelmesi amacıyla açılacak büfe ihalesi halktan gelen tepkiler üzerine durduruldu. 

GEMİ SÖKÜLMEYE BAŞLANDI, ASBEST TEHLİKESİ VAR MI?

Bozcaada Beylik Koyu’nda, 3,5 yıl önce fırtına nedeniyle karaya oturan soğan yüklü 'Mercy God' isimli geminin söküm çalışmalarına başlandı. Adanın simgesi haline gelen ve adeta bir turizm destinasyonuna dönüşen davetsiz misafir için düzenlenen veda partisine protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Bozcaada Haber, asbest ve atık konusundaki çekinceler üzerine hem Belediye Başkanı, hem de firma yetkilisi ile özel olarak görüştü.

BOZCAADA, NEWYORK TİMES MAGAZİN'DE


Bozcaada, New York Times Magazin'de 'Yaz Seyahati: Bilinmeyen/Ücra/Gözlerden Uzak Adalar' listesi içinde yer aldı. New York Times Magazin'de Bozcaada için, 'Türkiye'deki bulunan rüzgarlı şarap adası. Üzüm bağları arasında dolaşın ya da hiçbir şey yapmayın' ifadeleri kullanıldı. Bozcaada Haber', Newyork Times'ta yayınlanan metni İngilizce'den Türkçe'ye çevirerek DHA ve İHA aracılığı ile Türkiye'ye duyurdu.

AKVARYUM KOYU KİLİTLENDİ, MİSAFİRLER MAHSUR KALDI!

Bozcaada’nın dünyaca ünlü Akvaryum Koyu’na giden tek yol, koy gerisindeki arazinin sahibipleri tarafından ikinci kez demir kapı ile kapatıldı. Kapatılan demir kapının ardından, plaj içerisinde olduğu fark edilmeyen tatilci anne ve çocuk içeride bir müddet mahsur kaldı. Koydan dışarı çıkamayan tatilci anne durumu eşine bildirince, ada merkezinden elinde keser ile gelen baba demir kapının kilidini kırarark ailesini dışarı çıkartabildi!

İKİ KÖPEK DAHA KATLEDİLDİ


Bozcaada'da hayvan katliamları devam ediyor. Polis Lojmanları mevkiinde iki köpek zehirlenme sonucu can çekişerek hayatını kaybetti. Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, sosyal medyadan çok sert açıklamada bulundu. Hayvanseverler ise son yıllarda yaşanan bu duruma çare bulunmamasına tepki gösteren paylaşımlarda bulunuyor.

SANAT GALERİSİ VE ITIRLI BAHÇE KAPANDI

Bozcaada'da sanatın kalbinin attığı mekân Bozcaada Sanat Galerisi ve Itırlı Bahçe, bu yıl fahiş oranda artan kira bedeli nedeniyle kapılarını kapatıyor. Bugüne kadar birçok ünlü ve sanata yeni adım sanatçıların ağırlandığı, söyleşilerin, konserlerin, filmlerin ve sohbet günlerinin düzenlendiği sanat galerisini boşaltmaya başladıklarını söyleyen Bozcaadalı duayen Gazeteci-Yazar Şahin, sosyal medya hesabından yayınladığı veda mesajında, “Belli ki şu anda adaya bizden farklı düşünenler egemen” dedi.

BOZCAADALI KARTALLAR TARİHE GEÇTİ!

Bozcaadalı Beşiktaş taraftarları, Türkiye'de ilk kez bir adada taraftar derneği kurarak tarihe geçti. Bozcaada Beşiktaşlılar Derneği'nin açılışına Beşiktaşlı ünlü sanatçılar, yazarların yanı sıra Kaymakam Mustafa Akın ve Beşiktaşlı Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz katıldı. Beşiktaş Kulübü ve ulusal medya da bu tarihi anı sitelerine taşıdı.

ADALILAR, ATA DEMİRER, CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE SİYASİLER BU DÜĞÜNDEYDİ!

CHP İlçe Başkanı Hüseyin Durmuş ve Özlem Durmuş çiftinin oğulları 7 yaşındaki Kurtuluş’un görkemli sünnet düğününe ada halkının yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Bozcaada Belediye Başkanı CHP’li Hakan Can Yılmaz ile Ata Demirer de katıldı. Yemekli gerçekleştirilen ve geç saatlere kadar devam eden düğüne Ata Demirer damga vurdu. Düğün ulusal basında da yer aldı.

BOZCAADA’DA İNCE BİN 385 OY ALDI!

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Bozcaada’nın tercihi Muharrem İnce oldu. Oyların yaklaşık %64’ünü alan Muharrem İnce’yi Recep Tayyip Erdoğan %24,5 oy oranı izledi. Meral Akşener ise 213 oy alarak %9,8 oy oranına ulaştı. Selahattin Demirtaş %1,6 oranda alırken, Temel Karamollaoğlu’na ise sadece 2 oy çıktı. Doğu Perinçek de 7 oy aldı.

MEGAN FOX BOZCAADA'DA HALUK ŞAHİN İLE BULUŞTU


Dünyaca ünlü Hollywood yıldızı Megan Fox, Bozcaada'da çekim yaptı. 32 yaşındaki güzel oyuncu, gazeteci ve yazar Prof. Dr. Haluk Şahin ile röportaj gerçekleştirdi.

BOZCAADA SAĞLIK LOJMANI’NIN TEMELİ ATILDI

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, AKP Çanakkale Milletvekilleri Bülent Turan ve Jülide İskenderoğlu, Çanakkale İl Sağlık Müdürü Ali Taşçı, Bozcaada Kaymakamı Mustafa Akın ve Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz’ın katılımıyla Bozcaada Sağlık Lojmanı’nın temeli atıldı. 3 milyon TL’lik olduğu açıklanan proje 12 daireden oluşuyor.

ZAMLA YETİNMEYEN GESTAŞ, ARTIK ARAÇ İÇİNDEK YOLCULARDAN DA ÜCRET ALACAK!


21 Temmuz'dan itibaren tüm hatlarda zam uygulayan Gestaş, zamlarla yetinmeyerek artık araç içi yolculardan da ücret almaya başlayacağını açıkladı.

ATA DEMİRER'DEN ÇAVUŞ ÜZÜMÜNE DESTEK


Turizm baskısı altında kalan bağcılığın desteklenmesi için düzenlenen bağ bozumu turlarına, ünlülerin desteği sürüyor. Bozcaada aşığı komedyen ve oyuncu Ata Demirer de çavuş üzümü üretimini desteklemek amacıyla bağbozumu yaptı, topladığı üzümlerin tadına baktı, ‘Yimelere doyamayacaksınız’ diyerek, herkesi Ada’ya davet etti. Demirer, ‘Kargalar yimeden sen yi’ diyerek çavuş üzümüne yeni bir reklam spotu buldu. 

DENİZ OTOBÜSÜ YOLCULUĞU ARTIK 2 BUÇUK SAAT SÜRÜYOR!

Gestaş'ın Çanakkale-Bozcaada hattı arasında sefer yapan yeni deniz otobü seferini 2 buçuk saatte anca tamamlayabiliyor.

BOZCAADA TARİHİNİN EN KALABALIK GÜNLERİ!

Bozcaada'da 9 günlük bayram tatili dolayısıyla tarihinin en kalabalık günlerini yaşadı. Tatilcilerin bir kısmı erkenden dönerken, feribottan adaya gelenler ve dönüş için feribota binenler izdiham görüntülerine neden oldu. Öte yandan koylarda ise yasak olmasına rağmen çadırlar kuruldu. Bozcaadalı yurttaşların Bozcaada Haber'e gönderdiği çadır kent görüntüsünü andıran videolarda Beylik Koyu'nda tatilciler araçlarını kumsala kadar soktuğu gözüküyor.

BOZCAADA’DA EDİP AKBAYRAM RÜZGARI ESTİ 

Türkiye’nin en önemli sanatçılarından biri olarak kabul edilen, Anadolu Rock Müziği’nin yaşayan ustalarından Edip Akbayram ilk kez Bozcaada’da konser verdi. Bozcaada Kalesi’ndeki konseri 7 bini aşkın kişi izlerken, efsane sanatçı beğenilen şarkılarıyla adayı adeta inletti.


BOZCAADALI KADINLAR KOOPERATİF KURDU

Bozcaada Kent Konseyi, "Bozcaada Kadın Kooperatifi"ni kurdu. Şu an için 15 ortağın olduğu kooperatifte adalı kadınlar, kendi ürettikleri meşhur domates reçelini, el yapımı erişteyi, üzüm ve asma yapraklarını ve benzer birçok ürünü kooperatifin standında satışa sundu. Bozcaada Kadın Kooperatifi geçen Perşembe günü Kaymakam Mustafa Akın ve Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz'ın da katıldığı kurdele töreni ile açılışı gerçekleştirildi.

 

KAYMAKAM AKIN GİDER AYAK MÜJDEYİ VERDİ: İKİ YEL DEĞİRMENİNİN YAPIMINA BAŞLANDI


Bozcaada'da yaklaşık iki yıl görevde kalan ve Bayburt Aydıntepe'ye kaymakam olarak atanan Bozcaada Kaymakamı Mustafa Akın, adadan ayrılmasına iki gün kala müjdeli haberi verdi. Tarihe ve mimariye olan ilgisi ile tanınan Akın, Bozcaada'nın eski silüetinin geri kazanılması amacıyla hayal ettiği ve üzerinde çalıştığı projelerden eski yeldeğirmenlerinin iki tanesinin yapımına başlandığını açıkladı. Kaymakam Akın değirmenlern 2-3 ay içerisinde tamamlanacağını belirtti.

BOZCAADA BELEDİYESİ, İMAR BARIŞI'NA AYKIRI YAPILARIN YIKIMINA BAŞLADI


Bozcaada Belediyesi, imar barışı yasasını ihlal ederek yapılan kaçak yapılara verdiği sürenin ardından yıkıma başladı.


BOZCAADA'YA ASALETEN KAYMAKAM ATANDI

18 Eylül'de vekaleten Bozcaada Kaymakamlığı görevine başlayan Kerem Yenigün'ün yerine asaleten 1987 Niğde doğumlu İbrahim Gültekin atandı.
 

CHP’DE SANDIKTAN MEVCUT BAŞKAN YILMAZ ÇIKTI!


CHP Bozcaada’da yapılan sandıklı temayül yoklamasının kazananı Hakan Can Yılmaz oldu. Mevcut belediye başkanı Yılmaz 76 oy alırken, en yakın rakibi Yahya Göztepe ise 47 oyda kaldı. CHP Genel Merkezi'nin 18 Aralık Salı günü Hakan Can Yılmaz’ın adaylığını resmen açıklaması bekleniyor.


DÜNYACA ÜNLÜ ÇAVUŞ ÜZÜMÜ TESCİLLENİYOR

Bozcaada'nın alameti farikası "Çavuş Üzümü"nün tescillenmesi için Türk Patent ve Marka Kurumu'na başvuru yapıldı. Başvuru sonucunda Coğrafi İşaret alınması için onay bekleniyor. Bozcaada Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkan Yardımcısı İbrahim Günel, coğrafi işaretin alınarak tescillenmesi neticesinde artık Çavuş Üzümü ihracatından gümrük vergisi alınmayacağını, pazarlama olanaklarının artacağını ve Çavuş Üzümü'nün değerinin çok daha artarak ada turizmine de katkı sağlayacağını ifade etti.

 
Bu haber 1842 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

bozcaada   bozcaada   bozcaada
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
SON HABER YORUMLARI
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR HABERLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 YUKARI