Bugun...


bozcaada

Zabıtanın eksik beyanı, ortalığı ayağa kaldırdı
Bozcaada'da bir anne ve 4 yavru kedinin çelik telle bağlanmış bir kutuya koyularak çöp konteynerı yanına konması Bozcaada'da ve Türkiye'de büyük tepki çekmişti. Ancak dün gece yarısı gerçek ortaya çıktı ve durumun sadece yanlış anlaşılmadan ibaret olduğu iddia edildi.

Zabıtanın eksik beyanı, ortalığı ayağa kaldırdı
+ -

Bozcaada'da bir anne ve 4 yavru kedinin çelik telle bağlanmış bir kutuya koyularak çöp konteynerı yanına konması Bozcaada'da ve Türkiye'de büyük tepki çekmişti. Olayla ilgili dün Bozcaada Haber'e görüntüler gönderilmiş, iddialar ise görüntülü kayıt ile ulusal basına da yansımıştı. 

Ancak dün gece geç saatlerde aynı kişiler, olayın yanlış anlaşılmadan ibaret olduğunu açıkladı.

İddialara göre olay şu şekilde gerçekleşti: Bozcaada'da bir işletmeci, kendilerine ait olmayan bir kedinin işletmesinin bahçesinde doğurması üzerine, anne ve 4 yavru kediye zarar gelmemesi için kedileri bir kutuya koydu. Kutuyu ağzı açık bir şekilde kalenin arkasındaki çöpe yakın bir ağacın dibine bırakan işletme sahibi ardından zabıtaya haber verdi. Olay yerine gelen zabıta ise kedilere yardımcı olmak istediği an, anne kedi korktuğu için zabıtanın elini tırmaladı. Kedilere yardımcı olmak isteyen zabıta ise kedilerin kaçmaması ve saldırmaması için olay yerinde bulduğu çelik tel ile kutuyu bağladı. Ardından mesai arkadaşı diğer zabıtaya haber verdi.

Olay yerine ise başka bir zabıta ve Hayvan Hakları Çalışma Grubu'ndan Berna Yurdusev geldi. Olay yerine gelen ve içinde anne ve 4 yavru bulunan kutuyu çelik telle bağlandığını gören diğer zabıta ve Berna Yurdusev duruma tepki gösterince kedilere yardım etmek maksadıyla kutuyu telle bağlayan zabıta, teli kendi bağladığını söylemedi. Ardından gece Emniyet, güvenlik kameralarını incelemeye başladığı anlarda teli bağlayan zabıta, teli kendi bağladığını itiraf etti.

Konuyla ilgili olarak konuştuğumuz zabıta da Bozcaada Haber'e bu iddiaları doğruladı ve kutunun telle bağlandığına tepki gösterdiklerinde bunu söylemekten çekindiğini belirtti.
 

Öte yandan konu ile ilgili Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz da soruşturma başlattığı öğrenildi.

YAŞANAN OLAYIN İDDİA EDİLDİĞİ GİBİ YAŞANDIĞINI İFADE EDEN BOZCAADA HAYVAN HAKLARI ÇALIŞMA GRUBU İSE ŞU MESAJI YAYINLADI:

“Dün yaşadığımız olayı bütün gün araştırırken yaşadığımız sinir harbine mi yanalım? Bozcaada Belediyesi zabıtası Cavit Sarıkaya, hayvan hakları çalışma ekibinden Berna Yurdusev, Elif Dönmez ve polis arkadaşların hep birlikte koliyi bırakan kişiyi bulmak için verdiği uğraşa emeğe mi yanalım? Bizi bu olayda yanlız bırakmayıp destek olan Bozcaada Haber Serkan arkadaşımızın işini gücünü bırakıp bize destek olmaya gelmesine mi yanalım? hayvan severlerin yaşadığı üzüntüyemi yanalım? Bilemedik. Nereden tutsak elimizde kaldı, 
uzun uğraşlar sonucu kamera görüntülerini izleyip getirenleri tespit ettik derken bir telefon aldık. Bir işletmeci anne kedinin odaya doğurduğunu ve gece 02.00 civarı personelinin ağır alerjisi olduğu için anne ve yavrularını koliye alıp arka sokağa bıraktığını kesinlikle kolinin ağzının bağlı olmadığını söyledi. Dün öğlen saatlerinde orta yaşlı bir adamın koliyi çöpün yanına götürdüğünü görüntülerden tespit ettik. Fakat en büyük problem ihbarı alıp Bozcaada Belediyesi binasına getiren zabıtanın koliyi ısrarla bu şekilde bulduğunu beyan etmesi, Cavit abi ve Berna arkadaşımız koliyi açarken, ‘Telle nasıl bağlarlar vicdansız bunlar’ tepkilerine sessiz kalıp bu şekilde buldum demeye devam etmesidir. Polise gideceğimizi konuyla ilgili haber yapılacağını kendisine iletmemize karşın bu beyanından vazgeçmemiştir. 

Bu zabıta arkadaşımız kediyi taşımak için koliyi çelik telle kendisinin bağladığını, otel sahibinin ısrarla ‘ben bağlamadım’ beyanından ve olaydan 11 saat sonra itiraf etmiştir. Şimdi buyurun birde buradan bakın basit bir olay yalan beyanla ne hale geliyor. Gerçekten akıl tutulması yaşıyorum. yorumu size bırakıyorum. Dün saat 14:00’den bu yana yüreği bizimle sızlayan herkesten yaşanan bu durum için özür dileriz. Zabıta arkadaşın bilgi gizlediği ve ısrarla buna devam etmesini mantıken çözemesek de bu süreçte bize destek olan. 

Bozcaada Emniyet Müdürlüğü’ne özellikle polis arkadaşımız Fırat'a, Bozcaada Haber Serkan İlik'e, Zabıtadan canımız Cavit Sarıkaya'ya, her bir canımızı yüreği ile secan Bernamıza emekleri için sonsuz sevgiler. Sanırım yaşanan tüm bu süreç içinde bizi sevindiren aramızda böyle bir psikopatın olmaması.”
Bu haber 2256 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

bozcaada   bozcaada   bozcaada
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
SON HABER YORUMLARI
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR HABERLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 YUKARI