Bugun...


bozcaada

Altın madeni eylemine Bozcaada’dan destek
Kazdağı’nda yapılması planlanan Kirazlı Altın Madeni Projesi için ÇED raporunda belirtilen rakamın dört katı ağaç kesilmesi Çanakkalelileri ayağa kaldırdı. Belediye Başkanı Yılmaz ve Bozcaada Forum da altın madenine karşı yapılan eylem için Çanakkale'deydi.

Altın madeni eylemine Bozcaada’dan destek
+ -

Çanakkale merkezine sadece 30 km uzaklıkta olan ve 180 bin insanın tek su kaynağı olan Atikhisar Barajı ile aynı su havzasında yer alan Kirazlı Altın Madeni Projesi için, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunda belirtilen rakamın dört katı ağaç kesildi. Rapora göre 45 bin ağacın kesileceği, fakat hava çekimleriyle bu rakamın yaklaşık 200 bin civarında olduğu tespit edildi.

Bir süredir davası devam eden altın madeni projesi için Çanakkale Belediyesi ile Çanakkale’deki ve çevredeki birçok çevre örgütü eylemler gerçekleştiriyordu. Dava süreci devam etmesine rağmen hava çekimlerinde elde edien görüntülere göre tespit edilen alanda ormanın katledildiği görülüyor. (Aşağıdaki fotoğrafta doğa tahribatı net bir şekilde görülebiliyor)

Ağaçların kesildiği alan

CHP’LİLER TAM KADRO EYLEMDEYDİ

Konu ile ilgili Kazdağları Kardeşliği, TEMA ve Çanakkale Belediyesi tarafından bir süredir kampanyalar yürütülüyordu. Dün (19 Temmuz) Çanakkale’de kitlesel bir eylem organize edildi ve hem Çanakkale’den, hem de bölge ilçelerden binlerce kişi Çanakkale’de bir araya geldi. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile CHP milletvekilleri Muharrem Erkek ve Özgür Ceylan da alandaydı. Ayrıca Marmara Bölgesi’nden birçok mikletvekili ve belediye başkanının da katıldığı eylemde Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz da yer aldı.

BOZCAADA FORUM DA ALANDAYDI

Siyasilerin yanısıra bölgenin önde gelen sivil toplum örgütlerinin yoğun katılım gösterdiği ve “Kazdağları Hepimizin” sloganın hep birlikte dillendirildiği eyleme Bozcaada Forum da destek verdi.

Çanakkale Belediyesi önünden kalkan araçlarla öğlen saat 14.00’de siyasiler, basın mensupları ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ağaç katlimanın gerçekleştiği maden sahasına çıktılar. Katılımcılar tatafından katliamın korkunç boyutu yerinde gözlemlenmiş oldu. Akşamüstü ise Çanakkale’de bir araya gelen kitle altın madenine ve firmaya tepki gösterdiler.

BAŞKAN YILMAZ: “KENDİMİZİ ZORUNLU HİSSETTİK”

Eyleme katılan ve Bozcaada Haber’e açıklama yapan Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, “Gerek Bozcaada’da gerekse bölgemizdeki çevre sorunlarına duyarlıyız. Bozcaada Belediyesi ve Bozcaada Forum olarak dün de orada olmamız gerekiyordu. Çanakkale’nin su kaynağını sağlayan ve çocuklarımıza bırakacağımız en büyük miraslardan biri olan doğamız, temiz suyumuz konusunda çok büyük handikap yaratan bu madenler sebebiyle, dava süreci bitmeden ÇED raporunda belirtilen rakamın çok üstünde ağacın kesilmesi bizde bu duyarlılığı gösterme noktasında kendimizi zorunlu hissettik. Hem Çanakkale Belediyesi hem de bütün sivil toplum kuruluşlarının yanında olmak adına dün oradaydık” dedi.
Bu haber 1378 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

bozcaada   bozcaada   bozcaada
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
SON HABER YORUMLARI
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR HABERLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 YUKARI