Bugun...


bozcaada

On binlerce materyalin sergilendiği Bozcaada Müzesi 13 yaşında
2006 yılında Hakan Gürüney’in girişimleriyle ve dönemin kaymakamı Bilal Bozdemir’in destekleriyle açılan “Bozcaada Yerel Tarih Araştırma Merkezi” 13 yaşında. Müzede on binlerce materyal sergileniyor.

On binlerce materyalin sergilendiği Bozcaada Müzesi 13 yaşında
+ -

İçerisinde sergilenen onbinlerce materyalle Bozcaada’nın kültürel mirasını geçmişten günümüze taşıyan “Bozcaada Müzesi” 13 yaşında. Hakan Gürüney’in Bozcaada koleksiyonunu sergileyecek bir mekân araştırdığı dönemde Kaymakam Bilal Özdemir’in tahsisiyle 130 yıllık bir bina müze binası olarak restore edilmişti. 2006 yılının 4 Ağustos’unda ziyaretçilerini ağırlamaya başlayan Bozcaada Müzesi 13 senedir adanın kültürel mirasına katkı sunuyor.

Deniz kabuğu koleksiyonu yapan ve bir deniz kabuğunu araştırırken yıllar önce Bozcaada’ya yolu düşen Hakan Gürüney’in adaya ilgisi artar ve adaya dair materyalleri toplamaya başlar. Osmanlı Arşivleri’nden, sahaflardan, yurt dışı koleksiyon sitelerinden adaya dair binlerce materyal biriktiren Gürüney 13 yıldır her yıl koleksiyonunu geliştiriyor. Bugün adaya dair onbinlerce materyali iki katı kullanımda olan müzede ziyaretçilerin kullanımına açılmış durumda olan koleksiyonda çok nadide eserler bulunuyor. Adalı Türk ve Rum aileler de ailelerine ait malzemeleri bağışlayarak müzenin gelişmesine katkı sunuyorlar.

Ayrıca müzenin kurucusu Hakan Gürüney’e Bozcaada Müzesi sebebiyle UNESCO tarafından ödül de verilmişti.

Her yıl binlerce insanın ziyaret ettiği müzeye, zamanında adadan ayrılp yurt dışında yaşayan Rumlar olmak üzere, yurt dışından gelenler de yoğun ilgi gösteriyor. Ayrıca adayı ziyaret eden yerli turistlerin de durağı olan Bozcaada Müzesi’ne, yeni koleksiyonluk malzemeleri görmek isteyen müdavimleri de oluşmuş durumda.

Bozcaada Müzesi’ni kuran ve bugün de gelen misafirlere rehberlik eden Hakan Gürüney, müzenin 13’üncü yılı olduğunu sosyal medya hesabından bir paylaşımla duyurdu. Gürüney, karşı komşusu olan Ali Baba Restoran’ın da jest yaparak ufak bir pasta keserek, kendilerini mutlu ettiğini dile getirdi.

Biz de Bozcaada Haber olarak adamızın kültüren mirasını geleceğe taşıyarak, geçmişle gelecek arasında insan, mekân, tarih, sosyal hayat, meslekler ve en önemlisi kapsayıcı kültür üzerinden kalıcı bir köprü kuran Bozcaada Müzesi ve kurucusu Hakan Gürüney’i tebrik ediyor, nice yıllara diyoruz.
Bu haber 845 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

bozcaada   bozcaada   bozcaada
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
SON HABER YORUMLARI
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR HABERLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 YUKARI