Bugun...


bozcaada

Bozcaada Belediyesi'nden raporlu açıklama
Bozcaada Belediyesi, arıtma tesisine yönelik iddiaların ardından İLBANK tarafından tesisin incelendiğini, akredite bir firma tarafından da tahlil yapıldığını, yapılan tahliller sonucu da arıtılmış suyun herhangi bir kirliliğe neden olmadığını, tesisin de standartlara uygun çalıştığını açıkladı. Raporda numulerin arıtma tesisini geçici olarak işleten firma tarafından alındığı dikkatleri çekerken, açıklamada Bozcaada Haber'in gündeme getirdiği görüntülere ilişkin sorular yanıtsız kaldı.

Bozcaada Belediyesi'nden raporlu açıklama
+ -

Bozcaada Belediyesi, Bozcaada Haber'in geçen yıl faaliyete başlayan arıtma tesisine yönelik iddiaların ardından tesisin İLBANK tarafından incelendiğini, tesisin standartlara uygun çalıştığını, akredite bir firma tarafındandan numeler alındığını, çıkan raporda da arıtılmış suyun herhangi bir kirliliğe neden olmadığını belirtti.

AÇIKLAMADA O İDDİARA YANIT VERİLMEDİ

Hatırlanacağı üzere Bozcaada Haber, geçtiğimiz günlerde yaptığı arıtma haberinde, gece saatlerinde çekilen bir görüntüyü yayınlamış, görüntülerde ise arıtmadan gelen su direkt olarak denize basıldığı görülmüştü. Haberde ayrıca arıtma tesisini geçici olarak işleten firmanın zaman zaman elektrik tasarrufu için pompayı devre dışı bıraktığı da iddia edilmişti. Belediyenin son açıklamasında bu iddialara da yer verilmediği görüldü.  

Haberimizde yer alan videodaki suyun arıtılmış bile olsa belirli bir mesafeden açığa verilmesi gerektiği, direkt denize verilmesinin yasa dışı olduğu kısımlarına da değinilmemiş.

Öte yandan raporda numunenin sadece "AAT Çıkış" kısmından alındığı, nume içinse "Numune tesis yetkilisi tarafından alınıp, gerekli koruma önlemleri dahilinde laboratuvarımızıa getirilmiştir" ifadeleri dikkat çekti.

Raporda numunenin sadece AAT çıkışından alındığı belirtilmesi, numunelerin denizden ya da tesis yakınlarındaki dere yataklarından alınıp alınmadığını da havada bırakıyor.

Son olarak raporda, "Raporda verilen sonuçlar numunenin teslim alındığı hali için geçerlidir" ibaresi de dikkat çekiyor. Bu da akıllara, "Arıtma tesisine yönelik yaptığımız haberin videosunun çekildiği tarihte numune alınsaydı, sonuç farklı çıkar mıydı" sorusunu getiriyor.

İŞTE BELEDİYENİN YAYINLANDIĞI O RAPOR

1-

 

2-

 

 
Bu haber 1481 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

bozcaada   bozcaada   bozcaada
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
SON HABER YORUMLARI
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR HABERLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 YUKARI