Bugun...


bozcaada

Habbele’deki izinsiz çalışmayı Forum üyeleri protesto etti
Habbele'de bir işletmenin önündeki sahilde iş makinası ile yapılan izinsiz çalışmayı Bozcaada Forum üyeleri protesto etti. Forum üyeleri kepçenin önünde protesto eylemi düzenlerken işletme sahibinin forum üyelerini "Oteli bir Kürt'e satacağım, oturucak mısınız kazığa" diye tehdit ettiği iddia edildi.

Habbele’deki izinsiz çalışmayı Forum üyeleri protesto etti
+ -

Bugün Habbele'de bulunan bir işletmenin önündeki sahilde yapılan izinsiz çalışmayı Bozcaada Forum üyeleri durdurdu. Forum üyeleri iş makinası ile sahilin talan edildiğini iddia ederek çalışma sırasında iş makinasının önüne geçti ve protesto eylemi düzenledi.


Ardından Bozcaada Forum üyeleri, Bozcaada Kaymakamı İbrahim Gültekin'in makamına çıkarak izinsiz çalışmayı şikayet etti. Kaymakam Gültekin ise forum üyelerine iddiaları araştırdıktan sonra eğer çalışmanın izinsiz yapıldığı öğrenilirse haklarında yasal işlem başlatacağını ifade etti. Ardından Kaymakam Gültekin'in Habbele'ye giderek çalışma yapılan sahili yerinde incelediği öğrenildi.


İŞLETME SAHİBİNİN TEHDİT ETTİĞİ İDDİA EDİLDİ


İzinsiz çalışmayı protesto eden forum üyelerinin iddialarına göre, protesto sırasında iş yeri sahibi forum üyelerine tepki göstererek tehdit etti. İşletme sahibinin forum üyelerine "Oteli bir Kürt'e satarım, oturursunuz kazığa" dediği iddia edilirken hem tehdit ettiği, hem de etnik köken üzerinden ayrımcılık yaparak anayasal suç işlediği iddia edildi.


Öte yandan Bozcaada Forum üyeleri işletmenin 3 yıldır sahilde iş makineleri ile düzenlemeler yaptığını öne sürerek yetkililerin de duyarsızlığına tepki gösterdi.


Ayrıca işletme sahiplerinin WhatsApp grubunda tepki gösterenlere karşılık 2020'de Habbele'de büyük bir proje olacağını ifade ettiği öğrenildi.


Bozcaada Haber, Habbele'de yaşananların ardından Bozcaada Forum ve Bozcaada Belediyesi'nden açıklamalar aldı. Bozcaada Haber işletme sahiplerine de söz hakkı tanıdı ancak işletme sahipleri konuşmak istemedi.


İşte Forumun ve Bozcaada Belediyesi'nin açıklaması:

BOZCAADA FORUM: SAVCILARIMIZI GÖREVE DAVET EDİYORUZ
 

“Bugün Bozcaada Habbele koyu kıyısında yer alan Bertiz Otel sahibinin Çanakkale Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu'ndan almış olduğu izniyle alakasız bir şekilde, videolarda görüldüğü gibi plaj ve sit alanı olmasına rağmen kıyı kenar çizgisi iş makinasıyla çıkar amaçlı tahrip edilmiştir. Aynı işletmenin aynı sahili 3 yıldır iş makinaları ile talan etmesine bugün bir yenisi daha eklendi.


Bugün ise bu tahribatı durdurmak amacıyla çalışma yapılan yere gidip, tepkimizi ortaya koyduk. Ancak bu esnada işletme sahibi Bozcaada Forum üyelerini ‘Satarım bu oteli bir Kürt'e oturursunuz kazığa’ diyerek tehditte bulundu. Tehditlerin ardından saldırgan ve alaycı tavrına devam eden otel işletmecisinin kanunsuz bir şekilde doğayı tahrip etmesinin yanında bu nefret söylemleri ve tehditleri anayasal olarak suç kastı taşımaktadır. Bu nedenle de ilgili mercileri ve yetkilileri göreve davet ediyoruz.”


BOZCAADA BELEDİYESİ: BİZE BAŞVURU OLMADAN YAPILDI


“Bugün itibarıyla İlçemiz Cumhuriyet Mahallesi Eskikule Mevkiinde M.Kemal Özkarahan, tarafından mülkiyeti kendisine ait 689 ada 1 ve 2 parsellerin önünde 1/1000 ölçekli uygulama imar planına göre kamuya terk edilen alanda Belediyemize herhangi bir başvuru yapılmadan arazi tesviyesi yapıldığı ihbarı üzerine Belediyemiz ekipleri ve Jandarma birlikte olay mahaline gidilerek gerekli tutanak ile fotoğraflandırma yapılmış, daha sonra konu Çanakkale Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun 22.05.2019 tarih 374 sayılı kararı çerçevesinde değerlendirilmiş ve ilgili kişiye yapılan arazi düzenlemesinin kamuya terk edilen alanda yapıldığı, belediyemize arazi düzenlemesi konusunda bilgi verilmediğinden yapılan uygulamanın durdurulması tebliğ edilmiştir.


Bilahare Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne yazı hazırlanmış ancak İstanbul depremi nedeniyle EBS sisteminden çıkartılamadığından iligili kuruma henüz iletilememiştir. İlgili yazımızda, Tabiat Varlıkları Koruma Kurulunca alınan 22.05.2019 tarihli 374 sayılı kararında eskiden dökülen ve kıyı çizgisinden itibaren 10 metre derinliğe kadar olan alanın inşaat yasaklarının başlayacağı 1 Haziran’a kadar belediye denetiminde arazi düzenlemesinin yapılması uygun görüldüğü, toprak kaymasının yüzey sularının drene edilmesi amacıyla Çanakkale 18 Mart Üniversitesi tarafından hazırlanan jeoteknik raporunun uygun görülmediği, toprak kayması yüzey ve alt sularının drene edilebilmesi için geoteknik mühendisi tarafından rapor ve proje hazırlandıktan sonra konunun tekrar kurulca görüşülmesine kararı verilmiştir.


Belediye olarak yazımızda, geoteknik mühendisi tarafından rapor ve projenin hazırlanmadığı ve kurulca onaylanmadığı, ayrıca ilgili kararın ikinci paragrafında kamuya terk edilen ve 1/1000 ölçekli imar planında park ve yeşil alan olarak ayrılan alan ile ilgili olarak ilgili kurumların muvafatı olmaksızın kurulca verilen uygun görüşün usulsüz ve gözden geçirilmesini, yine kurulca istenen teknik rapor ile projenin henüz onaylanmaması ve yapilan fiziki uygulama belediyemiz denetiminde yapılmadığından gereğinin yapılması talep edilmiştir.” 

 
Bu haber 4120 defa okunmuştur.

YORUMLAR

KEMAL ÖZTÜRK
28-09-2019 14:47:00

PARAYA TAPAN BOZCAADA DÜŞMANI IRKÇI VE TALANCI OTEL SAHİBİ ,YAZIKLAR OLSUN.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

bozcaada   bozcaada   bozcaada
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
SON HABER YORUMLARI
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR HABERLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 YUKARI