featured

Bozcaada Kalesi’nde İlk Arkeolojik Kazılar Başladı

Osmanlı Devleti’nin Ege denizinde ilk elde ettiği ada olan Bozcaada’nın en sembol yapısı Bozcaada Kalesi’nde Tenedos Kazıları kapsamında 2023 yılında ilk kez arkeolojik kazılar gerçekleştirildi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Turan Takaoğlu başkanlığındaki bir ekiple gerçekleştirilen kazı çalışması sırasında Bozcaada Kalesi’nin kültürel katmanlaşması hakkında önemli bilgilere ulaşıldı. Yapılan çalışma, Venedikliler tarafından inşa edilen ve Osmanlı Döneminde değişikliğe uğrayan Bozcaada Kalesi’nin ilk yapımı öncesi Bizans ve Roma dönemlerinde de iskân gördüğü ve hatta Geç Tunç Çağı sırasında da yerleşildiğine dair bulgular ortaya koydu. Arkeolojik kazı çalışmaları ayrıca kale içinde günlük yaşam konusunda da bazı sevindirici buluntular sundu.Prof. Dr. Turan Takaoğlu, her yıl yaklaşık 50 bin kişinin ziyaret ettiği Bozcaada Kalesi hakkında şu ön değerlendirmeyi yaptı:“Çanakkale Boğazı girişini kontrol eden ve konumu gereği Osmanlı Dönemi boyunca önemli askeri/siyasi olaylara sahne olmuş Bozcaada Kalesi, kendi hikâyesini iyi anlatan bir ‘Kale Müze’ olarak değerlendirilmeyi hak etmektedir. Bunun için kale içinde varlığı bilinen, kısmen korunmuş veya şimdilerde toprak altında kalmış ‘Kale Cami’, hamam, levazım deposu, sarnıç, cephanelik ve çeşme gibi yapıların gün ışığına çıkarılması, ihya edilmesi ve ayağa kaldırılması gerekir. Bozcaada Kalesi içindeki yapılar ve kalede yaşam ve konusunda Osmanlı arşivleri, seyyah kayıtları ve Çanakkale Savaşı sırasında adada bulunan İtilaf Devletleri askerlerinin günlüklerinde yer alan bilgilerin arkeolojik kazılarla desteklenmesi doğru bir yaklaşım olacaktır. Tarihi belgelerin anlatmadığı bilgilere ulaşmak konusunda arkeolojik kazıların katkıları büyük önem taşımaktadır.”

Prof. Dr. Turan Takaoğlu ayrıca son yıllarda Çanakkale’de Kilitbahir, Seddülbahir ve Bigalı kalelerinde arkeolojik kazılardan elde edilen bulgulara dayalı oldukça başarılı kale restorasyon ve teşhir uygulamaları yapıldığını ve etkileyici bir hikâyeye sahip Bozcaada Kalesi’nin de bir gün benzer güzel bir kaderi paylaşacağını umduğunu dile getirdi.

Bozcaada Kalesi’nde İlk Arkeolojik Kazılar Başladı
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Bozcaada Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Reklam