featured

Taleplere Karşılık Gestaş’tan %10 İndirim ve Yeni Uygulama

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


İki hafta önce sefer ücretlerine fahiş oranda zam yapan Gestaş, gelen tepkiler üzerine indirime gitti. Çok tepki çeken araç içindeki yolcudan ücret alınması tamamen iptal edilmese de büyük indirime gidildi. Ayrıca yarından itibaren birinci ikameti Bozcaada’da olanlar Yaya Ada Kart alabilecekler ve yaya ücretleri %50 indirimli olacak.

Gestaş, fahiş zamdan iki hafta sonra genel tarifede ortalama %10 oranında indirime gitti. Bazı çevrelerce 3 Ocak tarihinde %64 ila %82 arasında zam yapılmasının ardından %10 indirim yapılması yetersiz bulunurken, yeni uygulamaya konulacak ve adalı yayaların kullanımında olacak Ada Yaya Kart olumlu karşılandı.Yeni ücret tarifesi yarından (17 Ocak) itibaren geçerli olacak.

Boğaz hatlarında alınmayan fakat Kabatepe-Gökçeada ile Geyikli-Bozcaada hatlarında uygulanan “Araç içindeki yolcu”dan ücret alınması çok tepki çekiyordu. 3 Ocak’taki zamlar sonrasında 40 TL olarak belirlenen bu uygulama tamamen kaldırılmasa da %62 oranında indirime gidilerek 15 TL’ye indirildi. Adalıların talebi ise Boğaz hatlarında olduğu gibi araç içindeki yolcudan ücret alınmamasıydı.


Geyikli-Bozcaada hattında otomobil geçiş ücreti 3 Ocak tarihinde %64 oranında zam yapılarak 550 TL’den 900 TL’ye çekilmişti. Aynı şekilde birinci ikameti Bozcaaada’da olanların otomobil geçişi ise 275 TL’den 450 TL’ye çıkarılmıştı. Bugün Gestaş’tan yapılan açıklamada bu ücretler üzerinden %11 oranında indirime gidildi. Böylelikle otomobil geçiş ücreti 800 TL’ye, adalıların otomobil geçiş ücreti de 400 TL indirildi.

Yeni düzenlemede olumlu olarak değerlendirilebilecek en büyük değişiklik ise artık yayalar için de bir kartın yürürlüğe giriyor olması. “Ada Yaya Kart” olarak duyurulan bu uygulama sayesinde birinci ikameti adada olan yolcular 40 TL karşılığında feribot hizmetinden faydalanabilecek.

ADA YAYA KART SAHİBİ OLMAK İÇİN NE YAPILMALI?

Gestaş’ın adalı yayalar için uygulamaya koyacağı “Ada Yaya Kart” 17 Ocak’tan itibaren uygulanmaya başlayacak. Gestaş sitesinden bu konuda yapılan açıklama şu şekilde:

Adalı yolcularımızın dikkatine!

– 17.01.2024 tarihi itibariyle Gökçeada Ve Bozcaada ada hatlarında ‘Ada Yaya Kart’ uygulamasına başlanacaktır. Birinci ikameti Gökçeada veya Bozcaada’da olan adalı vatandaşlarımız, tıpkı Otomobil Gestcard Adakart uygulamasında olduğu gibi, yaya olarak feribota binişlerinde de %50 indirimden yararlanacaktır.

– Gestcard Yaya Adakart almak isteyen adalı yolcularımız, birinci ikametinin adada olduğunu gösteren ikametgah belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi, bir adet vesikalık fotoğraf ve iletişim bilgilerinin yer aldığı evraklarını Kabatepe, Gökçeada, Bozcaada veya Geyikli İskelesi’ne teslim ederek başvurularını gerçekleştirebilirler.

ZAM SONRASI NE OLMUŞTU?

3 Ocak’ta açıklanan zamlar sonrasında birçok yerden Gestaş’a tepkiler yükseldi. Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, tüm partilerden birer meclis üyesi ve bir BOZTİD yetkilisiyle ile Gestaş Genel Müdürü Hasan Yürükçü ve Çanakkale Valisi İlhami Aktaş’la bir görüşme gerçekleştirip talepleri dile getirmişti. Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanlığı bir basın açıklaması yayınlayarak taleplerini sıralamış, ardından da Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan ve bazı CHP İlçe Başkanları ile Vali İlhami Aktaş’la görüşmüşlerdi. Milliyetçi Hareket Partisi Bozcaada Belediye Başkan Aday Adayı Samet Turhal da Gestaş ve İl Özel İdaresi’ne birer görüşme gerçekleştirip adanın taleplerini iletmişti.

17 OCAK’TAN SONRA GEÇERLİ OLACAK YENİ TARİFE:

Taleplere Karşılık Gestaş’tan %10 İndirim ve Yeni Uygulama

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Bozcaada Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Reklam