featured

Zam Konusu ve Talepler Genel Müdür ile Vali’ye İletildi

6 ay önce yüzde 80 oranında fahiş zam yapan ulaşım tekeli Gestaş’ın fiyat tarifesine yeniden %63 ila %82 oranında zam yapması Bozcaada’da tepkilere neden olmuştu. Adalıların ve siyasilerin basın açıklamasının ardından bugün Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, AKP, CHP, İYİP, Tip ve Bağımsız meclis üyeleri ile STK’lar önce Gestaş Genel Müdürü Hasan Yürükçü’yü, ardından da Çanakkale Valisi İlhami Aktaş’ı makamında ziyaret ederek adalıların Gestaş’tan taleplerini sundu.

Son 2 yılda 4 kez zam yaparak 6 kata varan oranda fahiş fiyat politikası sürdüren Gestaş’a Çanakkale’de ve Bozcaada’da tepkiler sürüyor. Bozcaadalılar ayrıca “Eceabat – Çanakkale arasının 3 mil, Bozcaada-Geyikli arasının 4 mil ve Gökçeada – Kabatepe arasının da 14 mil olduğunu hatırlatarak açıklanan tarifelerdeki fiyatların incelendiğinde Bozcaada’nın mil başına en yüksek destinasyon olduğunu ileri sürüyor. Araç içindeki yolcudan Boğaz hatlarının hiçbirinde alınmayıp adalardan alınmasına itiraz eden adalılar “Bize neden ayrımcılık yapılıyor” diyor.Ayrıca adalılar turistler için de araç ücretinin 900 TL olmasının ada turizmine de zarar vereceğini belirtiyor.Gestaş’ın fahiş zamlarının ardından Cumhuriyet Halk Partisi ve İyi Parti İlçe Başkanlıklarından tüm kesimlere ortak hareket etme çağrısı yapıldı. Ardından Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz ve Adalet ve Kalkınma Partili Özgün Yavaş dahil tüm partilerin meclis üyeleri (CHP’li Öznur Evergen, İyi Partili Cevdet Çebi, TİP’li Aykut Turgay, bağımsız meclis üyesi İbrahim Günel) ve BOZTİD Yönetim Kurulu’ndan Bilgütay Ergül’ün birlikte önce Gestaş Genel Müdürü Hasan Yürükçü ile, ardından da Çanakkale Valisi İlhamı Aktaş’ı makamlarında ziyaret ettiği öğrenildi.

Bozcaada Haber Çanakkale’de saat 16.00’da Vali Aktaş ile yapılan görüşmenin ardından valilik binası çıkışında ada heyetinin yanına giderek yapılan görüşmeleri sordu. Başkan Yılmaz, “Bugün mecliste grubu bulunan meclis üyeleri ve bağımsız meclis üyemiz ve Bozcaada’daki STK’lardan en aktifi olan BOZTİD’in yönetim kurulu üyesi ile 2 görüşmemiz oldu. Sabah ilk olarak Gestaş Genel Müdürü Hasan Yürükçü’yü ziyaret ettik, biraz önce de Sayın Valimiz İlhami Aktaş’ın yanına çıktık. Bozcaada yerel yönetimi olarak tüm partilerin temsilcileri ve STK’ların görüşleri ile halkımızın bizlere üst makamlara, karar vericilere iletmemizi istedikleri -ki muhtemelen size de birkaç gündür mutlaka iletiyorlar (Bozcaada Haber)- ve bizlere göre de halkımızın haklı gerekçelerini hem Gestaş Genel müdürümüze ve sayın valimize ilettik. Her ikisi de bizleri sağ olsunlar çok iyi karşıladılar ve dinlediler. Her ikisine de ada halkı adına teşekkürlerimi sunuyorum. Vali bey bizim taleplerimizi not aldı, biz de hem belediye meclisi hem de BOZTİD olarak iki dilekçe hazırlamıştık fakat daha anlaşılabilir olması için önümüzdeki hafta dileklerimizi ulaştıracağız, sonraki hafta da sayın valimize ulaştıracağız, muhtemelen sonraki hafta da Gestaş Yönetim kurulunu tekrar toplayarak Bozcaada halkının taleplerini gözden geçireceklerini söylediler. Bu bizim için güzel bir gelişme, konunun takipçisi olacağız” dedi.Ayrıca dün yaşanan zam olayından sonra MHP Bozcaada İlçe Başkan Aday Adayı Samet Turhal da İl Özel İdaresi’ne ve İl Genel Meclisi Başkanı Nejat Önder’i ziyaret gerçekleştirerek Gestaş tarafından yapılan zamların iyileştirmesi konusunda görüştü.

CHP Bozcaada İlçe Başkanlığı’nın ardından Gestaş zamlarına tepki gösteren Eceabat, Gökçeada gibi ilçelerden de itirazlar yükselince CHP Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan’ın Çanakkale Valisi İlhami Aktaş’tan pazartesi günü randevu aldığı ve CHP’li ilçe başkanlarıyla birlikte Vali’yi ziyaret edecekleri öğrenildi.

Zam Konusu ve Talepler Genel Müdür ile Vali’ye İletildi
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Bozcaada Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Reklam