featured

Bakanlıktan Bozcaada dahil tüm kıyıları ilgilendiren önemli yönetmelik!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan (Milli Emlak Genel Müdürlüğü) Kıyılara Yönelik Yeni Önlemler

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Türkiye’nin kıyı bölgelerinde izinsiz kullanım ve kaçak yapılaşmalara karşı yeni bir denetim süreci başlattığını duyurdu. Bakanlığın 28 Mayıs 2024 tarihli ve 9602085 sayılı yazısında, kıyı alanlarının Anayasa ve Kıyı Kanunu’na aykırı olarak kullanımının önlenmesi gerektiği vurgulandı. Yeni düzenlemeye göre, Bozcaada’da da vatandaşların sahile ulaşmasını ve sahili kullanmasını engelleyen tüm ruhsatlı-ruhsatsız yapılar, 14 Haziran 2024 tarihine kadar valilik veya belediye tarafından kaldırılacak.Kıyılar Herkesin Ortak Malı: “Denizler Halkındır Projesi” Başlatıldı

Bakanlık, kıyıların halk tarafından serbestçe kullanılabilmesi amacıyla “Denizler Halkındır Projesi”ni hayata geçirdi. Bu proje kapsamında, vatandaşların kıyılardan yararlanmasını ve kıyıya erişimini engelleyen izinsiz kullanımlar ve kaçak yapılaşmalar tespit edilecek ve bu tür faaliyetler durdurulacak. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 43. maddesi, kıyıların devletin hüküm ve tasarrufu altında olduğunu ve kamu yararı doğrultusunda kullanılacağını belirtiyor. 3621 sayılı Kıyı Kanunu ve ilgili yönetmelik hükümlerine göre ise, kıyılarda sadece belirlenen kullanım amaçlarına uygun yapılaşmalara izin veriliyor. Bu yasal düzenlemeler doğrultusunda kıyılar, belediyeler ve valilikler tarafından sürekli denetim altında tutulacak.


Yerel Yönetimlere Sorumluluk

Yönetmeliğe göre, belediye sınırları içinde kalan kıyı alanlarının denetimi ve izinsiz yapılaşmaların önlenmesi belediyelerce yürütülecek. Belediye sınırları dışındaki kıyı alanlarının denetimi ve izinsiz kullanımların önlenmesi ise valilikler tarafından sağlanacak. 3194 sayılı İmar Kanunu kapsamında, ruhsatsız veya mevzuata aykırı yapılaşmaların belirlenmesi ve müdahale edilmesi zorunlu hale getirildi. Bozcaada’da ise son yıllarda, gerek özel mülklerde gerekse kamuya ait alanlarda sahillere giriş ve çıkışlar engellenmeye başlanmıştı. Yeni düzenlemeye göre, özel mülk de olsa Akvaryum Koyu’nda yaşanan kriz gibi halkın sahile ulaşmasını kısıtlayan demir kapı gibi uygulamalar da kaldırılacak.

14 Haziran 2024 Son Tarih

Bakanlık, kıyılarda izinsiz kullanımların ve kaçak yapılaşmaların tespiti için yerel yönetimlere 14 Haziran 2024 tarihine kadar süre tanıdı. Bu tarihe kadar belirlenen aykırılıkların giderilmesi ve yapılan işlemlerin sonuçlarının Bakanlığa (Milli Emlak Genel Müdürlüğü / Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü) bildirilmesi gerekiyor.

Çanakkale Valisi’nden Yerel Yönetimlere Talimat

Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, konuyla ilgili yazıyı tüm Çanakkale il ve ilçelerine, belediyelere ve ilgili kurumlara gönderdi. Yazıda, kıyılarda izinsiz yapılaşmanın önlenmesi ve vatandaşların kıyılardan serbestçe yararlanmasının sağlanması için gerekli önlemlerin alınması gerektiği belirtildi.

Bakanlıktan Bozcaada dahil tüm kıyıları ilgilendiren önemli yönetmelik!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Bozcaada Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Reklam