featured

Bozcaada Turizm İşletmecileri Derneği’nden Yangın Önlemleri İçin Girişim

Bozcaada Turizm İşletmecileri Derneği (BOZTİD), adanın ormanlık alanlarında yangın tehlikesine karşı gerekli önlemlerin alınması amacıyla Ezine İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvuruda bulundu. BOZTİD Başkanı Kemal Furunıcı, Ezine Orman İşletme Şefi Koray Küçükosman’ın konuyla ilgili kendilerini bilgilendirdiğini açıkladı. Ezine Orman İşletme Şefi Küçükosman’ın BOZTİD’e verdiği cevapta, adamızda sadece mesire alanına müdahale edebildikleri, diğer ormanlık alanların özel mülke ait olduğu ve bu nedenle de bu alanlara müdahale edemedikleri belirtildi. Ayrıca sahipli ormanlık alanlar için destek isteyenlerin Çevre Şehircilik Bakanlığı’na müracaat etmeleri gerektiği, adanın sit alanı olması nedeniyle ilgili kurula müracaat edip bilgi verilmesi şartıyla arazi sahibinin müdahalesine izin verilebileceği kaydedildi. Ancak Bozcaada’da bir yurttaş, kendi mülk sınırlarında kalan kurumuş, devrilmiş, bakımsız kalan ve yangın tehlikesi içeren ağaçlara müdahale etmek istese de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan izin çıkmadı.

Bozcaada Haber’in 21 Mayıs’ta yayınladığı fotoğraflı haberinde, yıllardır her sezon yaşanan yangınların ardından az sayıda kalan ormanlık alanların içler acısı hali paylaşılmıştı. Haberde yıllardır bakımı yapılmayan, kurumuş, devrilmiş ve bakımsız kalan ağaçların yangınlara adeta davetiye çıkardığı belirtilmişti.21 Mayıs tarihinde yayınlanan haberimiz: https://www.eski.bozcaadahaber.net//bozcaadadaki-az-sayida-kalan-cam-ormanlarinin-durumu-icler-acisi/10156/

 BOZTİD’ten Ezine Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne Dilekçe

BOZTİD Başkanı Kemal Furıncı, konu hakkında Ezine İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvuru yaptı. Dilekçede, “Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava şartları nedeniyle adamızda olası bir yangın ihtimaline karşı herhangi bir tedbir alınmış mıdır? Kuru dalların kesilmesi ve yerlerdeki kuru otların temizlenmesi için herhangi bir çalışma yapılması düşünülmekte midir? Ada olmamız nedeniyle olası bir yangın durumunda acil müdahale için ne gibi tedbirler alınmıştır? Orman içinde piknik yapılmasına karşı önlem alınmış mıdır? Yukarıda belirtilen hususlar çerçevesinde tarafımıza ve halkımıza bilgi verilmesi konusunu bilgilerinize arz ederiz.” denildi.

Furıncı, dilekçeye gelen cevabı şu şekilde özetledi: Ezine Orman İşletme Şefi Koray Bey aradı. Orman arazisi içindeki mesire yerinin işletme tarafından kiralandığını ve bu alanda önümüzdeki hafta (sanırım bayramdan sonra) kuru dalların kesilmesi ve yerdeki kuru otların temizlenmesi konusunda çalışma yapacaklarını belirtti. Ancak diğer alanların sahipli alanlar olduğunu ve bunlara müdahale edilemediğini belirtti. Bu sahipli yerlerden destek isteyenler için Çevre Şehircilik Bakanlığı’na müracaat edildiğini, adanın sit alanı olması nedeniyle kurula müracaat edip bilgi verilmesi şartıyla arazi sahibinin müdahalesine izin verildiğini belirtti. Bununla birlikte her türlü tedbire rağmen yangın olması durumunda 3 helikopter ve 4 uçak olduğunu, hemen müdahale edebileceklerini belirtti. Ayrıca geçtiğimiz sene belediyeye ek olarak 1 araç verildiğini belirtti. Bu durumda, belediyemize düşen görev arazi sahipleri ile irtibata geçerek gerekli tedbirlerin ve müracaatların yapılarak izinlerinin alınması konusunda kendilerini uyarmaları.

Öte yandan, özel mülk sınırları içerisinde kurumuş, devrilmiş ağaçlar için Orman İşletme Müdürlüğü, gerekli izinlere başvurup müdahale edebileceğini belirtse de iznin ya alınamadığı ya da bunun için çok zor bir süreç gerektiği kaydedildi. Bozcaada Haber’e mesaj atan bir yurttaş başına geleni şu şekilde özetledi:

“Çevre ve Şehircilik’ten gelen şaka gibi olan bir yazıyı gönderiyorum. Orman Bakanlığı tamamdır, yangın riski var, kurumuş ağaç dallarını kesebilirsiniz diyor. Kültür Varlıkları Kurulu, 2863 sayılı yasaya göre bunların kesilmesinde bir sakınca yoktur diyor. Ama Çevre Bakanlığı ne diyor? Aman sakın ha kesme diyor! Önce bana 2640 lira harç parası yatıracaksın, tapunun sende güncel olup olmadığına dair belge getireceksin. Ayrıca harita plan örneği parasını ödeyip onu alacaksın, sonra bana müracaat edeceksin ve öbür müracaatın neticesinde ben sana izin verip vermeyeceğimi belirleyeceğim. Böyle saçmalık olur mu ya? Böyle trajikomiklik olur mu? Bozcaada’da hiçbir şey yapılamaz, yaşanamaz hale getirdiler bunlar. Ama herkes dilediğini yapıyor, bu ne yaman çelişkidir anlamış değilim.”

Bozcaada Turizm İşletmecileri Derneği’nden Yangın Önlemleri İçin Girişim
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Bozcaada Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Reklam