featured

Seçmen Listeleri Askıda; Kimler Adres Değişikliği Yapabilir?

31 Mart 2024 tarihinde gerçekleşecek Yerel Seçimler’de oy kullanacak seçmenlere dair listeler 4 Ocak tarihinde askıya çıktı. Adresinizi muhtarlıktan ya da E-Devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz. 1 Ekim 2023 tarihinden itibaren adresini değiştirenler veya bugünler de adresini değiştirmek isteyenler için yapılması gereken bazı işlemler var. Hepsi haberimizde…

Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklanan seçmen listeleri askıya çıktı. 1 Ekim 2023 tarihine göre hazırlanan listeler muhtarlıklardan veya E-Devlet üzerinden kontrol edilebilir. O tarihten sonra adres değişikliğinde bulunanların ve yerel seçimlerde farklı bir adreste oy kullanmak isteyenlerin yapması gereken bazı işlemler var. Hepsi “Soru-Cevap” haberimizde… 

Nerede oy kullanacağınızı nasıl görebilirsiniz?Seçmen listeleri muhtarlıklara asıldı. Bu listeler 1 Ekim 2023 tarihindeki seçmen listesi. 17 Ocak’a kadar kontrol edilmeli. Bu kontrol nasıl yapılıyor? Muhtarlıklara gidip kontrol edebilirsiniz. Ya da E-Devlet’ten “Yurtiçi Seçmen Kaydı Sorgulama” bölümüne geldiğinizde nerede oy kullanacağınız yazıyor.

 

Peki, ikâmetini 1 Ekim 2023 tarihinden sonra başka adrese taşıyanların durumu ne olacak?

Onlar açıklanan askılarda gözükmüyorlar. Fakat seçim bürolarına bu kişilerin bilgilerinin gittiğini biliyoruz. Yine de teyit etmek için eğer adresi taşıyacağınız yer kendi eviniz ise tapu, kiralama ise noter onaylı kontrat ve üzerinize kayıtlı en az bir sabit abonelik sözleşmesi (su, elektrik, internet gibi) ile bulunduğunuz yerdeki Seçim Bürosu’na gidip durumunuzu anlatabilirsiniz. Bu işlemleri internet üzerinden, telefonla vs yapamazsınız.

 

Bozcaada’da oy kullanacak seçmen sayısı nedir?

Askıya çıkan seçmen listeleri 1 Ekim 2023 tarihine göre belirlendi. Bozcaada için seçmen sayısı 2.826 kişi olarak açıklandı. Fakat bu tarihten sonra vefat eden 5 kişi olduğundan şu andaki seçmen sayısı 2.821. Net sayı, eklenecek ve çıkacak olanlardan sonra belli olacak.

 

Arkadaşınızın yanına taşınsanız, seçmen kaydınızı adaya aldırabilir misiniz?

Bu artık mümkün değil. Yineleyelim: Sadece kendi tapulu eviniz, kiraladıysanız noter onaylı kontrat ve su, elektrik, telefon, internet gibi adınıza kayıtlı abonelik sözleşmeleri varsa kaydınızı aldırabilirsiniz. Bu şekilde kendinizi, eşinizi ve çocuklarınızın kaydını taşımanız mümkün. Aksi halde bu mümkün değil.

 

Kendi ikâmetiniz Bozcaada. Kardeşinizi, kuzeniniz, eşinizi ve çocuğunuzu aldırabilir misiniz?

Eş ve çocuk kütükten sayıldığı için Nüfus Müdürlüğü’ne 17 Ocak’a kadar müracaat ederek bu mümkün. Fakat kuzen, kardeş, dayıoğlu gibi akrabaların adreslerini aldırmanız mümkün değil.

 

Peki, bu işlemleri nasıl yapacağım? Yani, evim İstanbul’da, Bozcaada’da da yazlığım var. Seçmen kaydımı adaya alıp oy kullanmak istiyorum ne yapmalıyım?

Tapu (kiralamaysa noter onaylı kontrat) ve abonelik sözleşmeleriyle birlikte bulunduğunuz yerdeki Nüfus Müdürlüğü’ne gidip, önce birinci adresiniz olarak adadaki yazlığınızı göstermelisiniz. İşlem yaptığınız Nüfus Müdürlüğü, hem Bozcaada Nüfus Müdürlüğü’ne, hem de Ezine Seçim Bürosu’na bu işlemi bildirecektir. Ama bunun takibi için bu kurumlarla iletişimde olmak önemli. Son tarih 17 Ocak.

 

Oy kullanmaya gidemeyecek engelliler veya hastalar ne yapmalı?

17 Ocak’a kadar www.ysk.gov.tr adresinden “Seyyar Sandık Kurulu Talep Formu”nu doldurmaları gerekiyor. Tabi bu kişinin mutlaka yatağa bağımlı olduğunu kanıtlayan Sağlık Raporu olması da zorunlu. Ancak bu şekilde evinde oy kullanabilir. Yinelemekte fayda var: 17 Ocak son tarih.

 

Nihai seçmen listesi ne zaman netleşecek?

Bu işlemlerin ardından 23 Ocak 2024 Salı günü YSK partilerle son seçmen listelerini paylaşacak. Yine hatalar, eksiklikler, itirazlar varsa İlçe Seçim Kurulu’na, orada çözümlenemezse Yüksek Seçim Kurulu’na yapılabilecek. 7 Şubat tüm itirazların sonuçlanacağı, en net listenin ortaya çıkacağı tarih.

 

Bozcaada TV Youtube kanalımızda yayınlanan “Bozcaada’da Siyaset” programımızda seçmen listeleriyle ilgili bölümü izlemek isterseniz tıklayabilirsiniz:

Seçmen Listeleri Askıda; Kimler Adres Değişikliği Yapabilir?
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Bozcaada Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Reklam