featured

Çanakkale’de Başkanlık İçin Çetin Bir Yarış Olacak

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Yerel Seçimler’e sayılı günler kala Çanakkale için en iddialı üç partinin belediye başkan adayları belli oldu. CHP’de Muharrem Erkek, AKP’de Jülide İskenderoğlu, İYİP’te ise Burak Kunt ile başkan olabilmek için yarışacak.

31 Mart 2024’te gerçekleştirilecek Yerel Seçimler için geri sayım başladı. Önümüzdeki 5 yıl boyunca Çanakkale’yi yönetecek belediye başkanı için Cumhuriyet Halk Partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi ve İyi Parti sıkı bir yarış içinde olacak. CHP’de Muharrem Erkek, AKP’de Jülide İskenderoğlu, İYİP’te ise Burak Kunt belediye başkanı olabilmek için çetin bir yarışın içinde olacaklar.Çanakkale’de bağımsız adayın çıkıp çıkmayacağı henüz netleşmezken, Türkiye İşçi Partisi ve DEM Parti’nin aday çıkarıp çıkarmayacağı belli olmadı. Milliyetçi Hareket Partisi’nden de belediye başkanlığına dair net bir açıklama yapılmazken, partinin AKP adayını destekleyebileceği konuşuluyor.

Kentte genel hava üç adayın da çetin bir yarış içinde olacağını gösteriyor. Bozcaada’da yaşayan veya esnaflık yapan büyük bir kesimin kışın bir numaralı adresi olan kent merkezinde, gerek çocuklarının okulu sebebiyle, gerekse Çanakkale’de oy kullanmak istemeleri sebebiyle birçok adalı da oy kullanacak.


 

KENTİN EN ESKİ SİYASİLERİNDEN AMA ATAMA İLE GELMESİ DEZAVANTAJ

Çanakkale’de çok uzun süredir belediye başkanlığı yapan Ülgür Gökhan’ın yeni dönemde aday olmayacağını açıklamasının ardından Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayının kim olacağı merak ediliyordu. Aday adaylığı başvurusunda bulunan Muharrem Erkek, Erdal Gezen, Mehmet Öngen ve İrfan Mutluay partililerle ve STK’larla bu süre zarfında buluşmalar gerçekleştirmiş, projelerini halkla paylaşmışlardı. Muharrem Erkek haricindeki üç aday adayı ön seçim (temayül yoklaması) talep ederken, Erkek sessizliği korumuştu. CHP’nin 21 Aralık’taki Parti Meclisi toplantısında da Muharrem Erkek CHP’nin belediye başkan adayı olarak atandı. Ön seçim isteyen diğer adaylar eylem ve basın açıklamaları yaparak ön seçim taleplerini yineleseler de bu konuda geri adım atılmayacağı düşünülüyor. Özellikle Erdal Gezen ve İrfan Mutluay’la birlikte hareket eden belediye meclis üyesi adaylıklarını geri çekmeye başladı. Atama kararından dönülmezse bu iki isme yakın isimlerin tamamının meclis üyeliği aday adaylıklarını geri çekeceklerini düşünülüyor. Bu adaylar arasından bağımsız bir aday çıkar mı, bunu da zaman gösterecek. Muharrem Erkek ise kampanyasına başladı ve kent içerisinde ziyaretlerini sürdürüyor. Kentte 60’lardan günümüze süren sosyal demokrat geleneğin devam edeceği düşünülüyor. Fakat Muharrem Erkek, her fırsatta kentte kabul gördüğünü ifade etmesine rağmen, atamayla gelmesi, değişim talebi ile partide uzun yıllardır görev yapmasının çelişmesi, Genel Seçimler’de Millet İttifakı içerisinde yer alan sağ partilere 39 milletvekilinin verilmesini görüşen komisyon içerisinde yer alan 8 kişiden biri olması ve seçimlerden önce genel başkan yardımcısı olarak ve bizzat Kılıçdaroğlu tarafından Adalet Bakanı olarak lanse edilmesinden kısa süre sonra Kılıçdaroğlu’na karşı bayrak açması onun adına olumsuzluklar olarak göze çarpıyor.

 

KADIN ADAY OLMASI AVANTAJ, AKP İLK KEZ KAZANABİLECEK Mİ?

İl Genel Meclisi’nde çoğunluğu zaman zaman elde etse de belediye başkanlığını kazanacak oyu Çanakkale’de hiç elde edemeyen AKP ise bu seçime bir kadın adayla, eski Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu ile hazırlanıyor. 7 Ocak tarihinde İstanbul’da Haliç Kongre ve Kültür Merkezi’nde AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 26 ilin belediye başkan adayını açıkladığı toplantıda İskenderoğlu’nun ismi de açıklandı. Aslında AKP’de Çanakkale Belediye Başkanlığı için iki isim adaylık başvurusunda bulunmuştu. Umurbey Belediye Başkanı Sami Yavaş ve Çanakkale Belediye Meclis üyesi Esra Yüksel adaylık dosyası vermişti. Başkan adaylığı için partinin eski il başkanı ve milletvekili aday adaylarından Gültekin Yıldız’ın da ismi anılsa da, bir süredir Çevre Şehircilik ve Kültür Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Jülide İskenderoğlu’nda karar kılındı. Başvuruda bulunan iki aday haricinde bir ismin başkan adaylığı için atanmasının parti içinde nasıl bir etki yaratacağı merak konusu. Jülide İskenderoğlu’nu, milletvekili olarak görev yaptığı süre zarfında kentliler olumlu intiba bırakmış bir kişilik olarak tanısa da kendisini Kazdağları direnişinde ağaç kıyımını savunan açıklamalarıyla da olumsuz olarak hatırlayan bir kesim de var.

PARTİSİ DÜŞÜŞTE AMA KENDİSİ ÇANAKKALE SİYASETİNİN ÖNE ÇIKAN İSİMLERİNDEN

Bir süredir belediye meclis üyeliği ve parti çalışmalarıyla tanınsa da, bu dönem ilk kez bu kadar ön planda siyaset sahnesine çıkan iddialı adaylardan biri de İYİP’li Burak Kunt. Çanakkale’de resmi olarak adaylığı açıklanan ilk isim olan Kunt’un aday duyurusu için bizzat İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener Çanakkale’ye geldi ve 6 Kasım tarihinde Çanakkale özelinde kalabalık denecek bir toplantı ile Kunt’un adaylığını kamuoyu ile paylaştı. 37 yaşında, genç bir iş insanı olarak Çanakkale’de önemli başarılar elde eden Burak Kunt’un sahibi olduğu Kunt Plastik firması, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından “Türkiye’nin en hızlı büyüyen 46. Şirketi” seçildi. Burak Kunt’un genç ve siyasette yeni bir yüz olması, özellikle ulaşıma odaklanan somut projeler açıklaması, üniversiteli gençlerle iyi iletişim kurabilmesi, teknolojiden faydalanması avantajları olarak öne çıksa da İYİP’in ülke nezdinde parti olarak kan kaybetmesi, İYİP içerisinde belediye başkanlığına başka aday adayları varken kendisinin atama ile aday gösterilmesi ve belediye meclisi üyesiyken mevcut başkan Ülgür Gökhan’la yaşadığı gergin ve tartışmalı oturumlar da olumsuzluklar olarak göze çarpıyor.

Çanakkale’de Başkanlık İçin Çetin Bir Yarış Olacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Bozcaada Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Reklam