featured

Oy Kullanacak Seçmenlere Dair Detaylar Belli Oluyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Yerel Seçimler’de oy kullanacaklara ilişkin veriler belli olmaya başladı. 1 Ekim 2023 tarihine göre oluşturulan seçmen listelerine göre Bozcaada’da 2 bin 281 kişi oy kullanacak. Oy kullanacak en yaşlı kişi ise 99 yaşındaki Hakkı Sonad.

31 Mart tarihinde gerçekleşecek Yerel Seçimler’de oy kullanacak vatandaşlara ilişkin bazı veriler belli olmaya başladı. 4 Ocak tarihinde askıya çıkan seçmen listeleri 17 Ocak’a kadar askıda kalacak. Bu süre zarfında itirazlar, adresten ayrılanlar veya adresini taşıyanların durumundan sonra son liste 23 Ocak’ta bir kez daha duyurulacak ve itirazlara açılacak. Yapılan itirazlar olursa YSK değerlendirecek ve 31 Mart’ta oy kullanacaklar için nihai listeyi 7 Şubat tarihinde açılacak. Bu konuyla ilgili hazırladığımız detaylı haberi okumak için tıklayın.

1 Ekim 2023 tarihindeki listelere göre Bozcaada’da 2 bin 826 seçmenin oy kullanacağı açıklansa da o tarihten bugüne 5 vatandaş hayatını kaybettiği için seçmen sayısı 2 bin 821’e düştü. Bu seçmenlerin bin 261’i Alaybey Mahallesi’nde, bin 560’ı da Cumhuriyet Mahallesi’nde kurulacak sandıklarda oylarını kullanacak. Bozcaada’daki seçmen sayısı 14 Mayıs 2023 tarihindeki seçimlerde 2 bin 691’di. O tarihten ekim ayına geçen 4,5 aylık süreçte seçmen sayısı 130 kişi artmış görünüyor. İki mahallede 8 sandık kurulması öngörülüyor. Nihai seçmen sayıları belirlendikten sonra sandık sayısının artabileceği de düşünülüyor.Toplam seçmen sayısının %54,3’ü erkek, %45,7’si ise kadınlardan oluşuyor. Bin 533 erkek seçmen, bin 288 kadın seçmen Bozcaada’da oylarını kullanacak.

65 yaş üstü seçmen sayısı 631 olarak göze çarpıyor. Toplam seçmenler içerisinde “yaşlı seçmen” kategosine giren bu seçmenlerin oranı %22,4, yani neredeyse her dört seçmenden biri 65 yaş ve üstü olarak görünüyor. 18-29 yaş aralığındaki “genç seçmen” sayısı ise 296 kişi. Toplam seçmen sayısı içerisinde %10,5’lik bir dilimi oluşturan genç seçmenlerin içerisinde ilk kez sandığa gidecek olanların sayısı ise 13. Yaşlı seçmenlerin sayısının, genç semenlere oranla bu denli yüksek olması ise artık çocuk ve gençlerin adada çok daha az kaldığının farklı bir göstergesi olarak kayıtlara geçiyor.


Bozcaada’da 31 Mart’taki seçimlerde 12 engelli seçmen belediye başkanı, belediye meclisi ve muhtarlık seçimi için oylarını kullanacak.

Bozcaada’da bir doğumhane olmadığı için doğumların büyük kısmı anakarada gerçekleşiyor. Bu sebeple nüfus kağıdında “Doğum Yeri: Bozcaada” yazan kişilere rastlamak her geçen yıl imkânsızlaşıyor. Oy kullanacak 2 bin 821 kişi içerisinde “Doğum Yeri: Bozcaada” yazan seçmen sayısı sadece 273.

“Doğum Yeri: Bozcaada” olan en genç seçmen 27.11.2002 tarihli bir seçmen. Bu tarihten sonra “Doğum Yeri: Bozcaada” yazan başka bir seçmen yok. “Doğum Yeri: Bozcaada” olan en yaşlı seçmen ise 10.09.1930 doğumlu, yani 94 yaşında.

Oy Kullanacak Seçmenlere Dair Detaylar Belli Oluyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Bozcaada Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Reklam