Bugun...
Bozcaada Yeşil Ada Olabilir Mi?


Ahmet Kocamış Rüzgar
ahmetkocamis@hotmail.com
 
 

Türkiye'de yaklaşık 3,5 milyon kişinin yıllık elektrik ihtiyacı rüzgar enerjisi santrallerinden karşılanıyor

Son günlerde çok konuşulan lisansız enerji üretimi hakkında bazı bilgileri daha anlaşılır olması adına örneklerle sizinle paylaşmak istiyorum.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olarak kurulacak elektrik üretim tesisleri azami 1 MWe gücünde kurulabilir ve sisteme en fazla 1 MWe olarak bağlanabilir.

Sitenin bahçesinde küçük ölçekli rüzgar enerjisi tesisi kurulması


Lisanssız elektrik üretim mevzuatından yararlanmak isteyen bir kişi evinin bahçesine rüzgar türbini kurabileceğini değerlendirmiş ve kurmuş olsun. Büyüklük ve diğer faktörler dikkate alınarak 250 kW gücünde bir tesis kurulduğunu varsayalım.
Söz konusu tesisin en basit şekilde bir saatte %30 kapasite (faktörü) ile çalıştığı varsayımı altında 250 x %30 =75 kWh elektrik üretir

Başka bir hesapla yılda  250 kWh x 8760 h x %30 = 657MW

Bir gün içinde evde 8 kWh tüketimi ve örnek siteninde 50 dairesi olsun.Buna göre yılda tüketilen enerji toplamda 8 kWh x 365 x 50 = 146MW

Destek bedelinin 7,3 ABD dolar cent olduğu dikkate alındığında (eğer yurt içinde gerçekleşen imalata göre türbinden üretilecek enerji olursa 11  ABD dolar cent)


Sonuç olarak; bu sitenin

Yaptığı üretimden 657000 x 0,11=72,270 ABD dolar x 2,44 TL =176.338 TL kazanmış oluyor. (dskb ve diğer bedeller kesintileri hariç) ,

Toplam tüketimine baktığımızda 146000 x 0,40 TL= 58.400 TL tüketmiş oluyor. (dskb ve diğer bedeller ilave edilmeden)
 

Fabrika bahçesinde rüzgar enerjisi tesisi kurulması


Lisanssız elektrik üretim mevzuatından yararlanmak isteyen bir fabrika sahibi fabrikasının bahçesine rüzgar türbini kurabileceğini değerlendirmiş ve kurmuş olsun. Büyüklük ve diğer faktörler dikkate alınarak 500 kW gücünde bir tesis kurulduğunu varsayalım.
Söz konusu tesis en basit şekilde bir saatte %30 kapasite ile çalıştığı varsayımı altında 500 x %30 =150 kWh elektrik üretir

Başka bir hesapla yılda  500 kWh x 8760 h x %30 = 1.314 gWh

Bir gün içinde tesis 1000 kWh (1MW)tüketimi olsun.Buna göre yılda tüketilen enerji toplamda 1 MW x 365  = 365 MW

Destek bedelinin 7,3 ABD dolar cent olduğu dikkate alındığında (eğer yurt içinde gerçekleşen imalata göre türbinden üretilecek enerji olursa 11  ABD dolar cent)

Sonuç olarak tesis,

Yaptığı üretimden 1.314.000 x 0,11=144.540 ABD dolar x 2,44 TL =352.677 TL kazanmış oluyor. (dskb ve diğer bedeller kesintileri hariç) ,

Tüketimine baktığımızda 365000 x 0,40 TL= 146.000 TL harcamış oluyor. (dskb ve diğer bedeller ilave edilmeden)
 

Ancak şu unutulmamalıdır ki Büyük Rüzgar türbinleri üretim yapabilmeleri( iç ihtiyaç) için elektriğe ihtiyaçları vardır. 

Türkiye bir birim hizmet veya mal üretirken Avrupa Birliği ortalamasından neredeyse iki kat daha fazla enerji tüketir durumdadır. Bu, Türkiye'nin gelişmemiş bir ülke olduğunun bariz kanıtıdır. Gelişmiş ülkeler enerji bağımlılığından kurtulabilmek için enerji verimliliğini birinci öncelik haline getirmişken bize verimlilik kavramı neredeyse teorinin dışında hayata geçmemiştir. Türkiye %72 enerjiye dışarı bağımlıdır ve bunun en çarpıcı yönlerinden biri de dışa bağımlılığın belli ülkeler üzerinde teksif edilmiş olmasıdır. Şu halde Türkiye bu bağımlılığını kırmadığı, enerji kaynaklarını çeşitlendirmediği, yenilenebilir enerjiye geçmediği, enerji verimliliğini sağlayamadığı ve kendi ülkesinde enerji üretemediği sürece bağımsız bir dış politika sahibi olamayacaktır. 

 

Türkiye rüzgar enerjisi potansiyeli 48.000 MW olarak belirlenmiştir.

Rüzgar enerjisinde geçen yıl sonu 2 bin 958 megavat olan kurulu gücümüzü, Haziran 2014 itibarıyla 3 bin 424 megavata çıkardık. İşletmede olan santraller sayesinde ‘’Türkiye'de yaklaşık 3,5 milyon kişinin yıllık elektrik ihtiyacı rüzgardan karşılanmış oldu"

Ciddi anlamda rüzgar potansiyeli olan ülkemizde sadece rüzgar yatırımlarının değil rüzgar sanayisinin de gelişimine katkıda bulunmamız gerekir. Şu anda Türkiye, 11 GW  mevcut proje stoku ve ulusal hedefi 2023 yıllında 20 GW olan rüzgar enerjisi kapasitesi ile Avrupa’daki en önemli rüzgar pazarıdır. Türkiye’nin kendi bölgesinde bir enerji üssü haline gelmiş olması, Türkiye’deki yatırım fırsatlarının şekillenmesinde önemli rol oynayacaktır.

O zaman bu sorulara cevap aramamız gerekiyor…

Böyle büyük bir pazar için yetişmiş teknik personel varmı?

Peki biz fırsatlardan yararlanmak adına Bozcaada’da ne yapabiliriz ?

Yoksa tren kaçtımı?

Bu sorulara cevaplarımız bir sonraki yazımızda.

Rüzgarınız bol olsun.

 

Kaynaklar:

Enerjienstitusu,

Tureb,

TBB Enerji ve Hukuk Bu yazı 5376 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

Adada zincir market açılması konusunda ne düşünüyorsunuz?


 YUKARI