Bugun...
Bozcaada’ya Değer Kattım Demenin Dayanılmaz Küstahlığı


Fırat Tunabay Yel değirmeni
ftunabay@gmail.com
 
 

Son dönem turizm girişimcilerinin ağızlarında sakıza dönüşen “Bozcaada’ya ben şu …… değeri kattım” sözü aslında Bozcaada’da yaşama ben şöyle …… zarar verdim manasına geliyor.

Bozcaada’da yaşam turizm baskısı ile tehlike altında. Turizmin adada diğer sektörlere olanak tanımaksızın kontrolsüz ve orantısız büyümesi adanın birçok karakteristik özelliklerinin göz ardı edilmesine neden olmuştur. Bunun sonucunda giderek kimliksizleşen, her yere uygulanan pastiş bir turizm hâkim olmaktadır. Son dönemlere baktığımızda adada alınan önemli kararlarda, yaşanan büyük sorunlarda ve adanın geleceğini olumsuz etkileyecek girişimlerde kontrolsüz ve orantısız gelişen turizmin payının büyük oranda olduğunu görmekteyiz. O halde sormamız gereken soru adada turizm nereye gidiyordan öte adada yaşam nereye gidiyor olmalı. Çünkü turizm kötüye gitmiyor, kötüye giden adada yaşam.

[Bağlantı] Bozcaada’nın kendilerine kattıklarını fark etmeyip, onun harika doğasının güzelliğine kapılamayanlar kendi yaptıkları betonarmelerle adaya değer kattıklarını iddia ediyorlar. Şehrin konformist yaşamını adaya taşımaya çalıştıkları için ada olgusunun ne demek olduğunu tam anlamı ile özümseyemezler. Yaban ve doğal yaşam kelimesinin adada giderek anlamsızlaşmaya başlamasının yegâne temeli bu özümseyememedir. Yaşamsal anlamda değil ticari anlamda bir yer edinme yolunu seçen adaya değer kattıklarını iddia edenlerin giderek halktan kopuk kendilerine has bir zümre yaratma ve bunun dışında gördüklerini de istememe durumuna geçtiklerini gözlemleyebiliriz. Bu tarz yaklaşımlar insanı, tabiatı ve kaliteyi maddi açıdan değerlendirir. Ondandır kimin gelmesi kimin gelmemesi gerektiğine kibirli bir şekilde karar verişleri.

Bozcaada’ya yaşam için gelenlerin ve adada yaşam sürenlerin turizm baskısı altında ezilmelerini umursamazlar. Adada yaşam ve tarım başta olmak üzere diğer sektörlerin turizmin yıkıcılığı karşısında dayanamaz duruma gelmesiyle ilgili pek ilgilenmezler. Çünkü onlar ceplerini doldurup “Bozcaada’ya değer katma” peşindeler.

 Bu yazı 3834 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Ahmet
27-07-2017 01:13:00

Aaa teessuf ederim Firat bey.Yoksa beni mi yazdiniz..! Ben Ruhi Bey Nasilim

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

GESTAŞ'ın %25 zam yapmasını ve sonra da 5TL indirimini nasıl değerlendiriyorsunuz?


 YUKARI