featured

Bozcaada’da bakanlığın verdiği süreye rağmen izinsiz uygulamalar kaldırılmadı

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 14 Haziran’a kadar verdiği süreye rağmen Bozcaada’da sahillere giriş ve çıkışları engelleyen izinsiz yapılar kaldırılmadı. Bugün Tuzburnu’nda hazineye ait bir arsaya konulan demir kapı nedeniyle sahile giriş ve çıkış yapamadığını belirten adalılar durumu jandarmaya bildirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “Denizler Halkındır” yönetmeliğine göre, Türkiye genelinde yurttaşların kıyılardan yararlanabilmesi için sahillere, koylara ve plajlara giriş ve çıkışları engelleyen izinsiz yapılar ve kaçak yapılaşmaların 14 Haziran 2024 tarihine kadar tespit edilip kaldırılması gerekiyordu. Ancak, Bozcaada’da sahillere giriş ve çıkışı engelleyen hiçbir izinsiz yapının kaldırılmadığı görüldü. Adalılar, özel mülk ve hazineye ait arsalarda demir kapı veya benzeri yapılarla sahillere giriş ve çıkışın kısıtlandığını ve bakanlığın kararına rağmen bu uygulamaların devam ettiğini belirtti.Bugün Bozcaada Haber’i arayan yurttaşlar, Tuzburnu’nda bir süredir demir kapı ile sahile giriş ve çıkışı engelleyen hazineye ait bir arsadaki demir kapıyı şikayet etti. Demir kapının uzun süredir kapalı olduğunu, yurttaşların sahile giremediğini, durumu jandarma ve yetkililere bildirdiklerinde geçici olarak demir kapının açıldığını ancak bir süre sonra hazine arazisini kiralayan kişi tarafından kapının tekrar kapatıldığını belirtti.

Öte yandan Bozcaada’da bazı sahillerde girişleri engelleyen demir kapılar ya da benzeri izinsiz uygulamalar için henüz bir adım atılmadığı öğrenildi. Bozcaada Haber’e gelen iddialara göre, bazı sahillerde izinsiz uygulamalar haricinde izinsiz olarak şezlong, şemsiye ve yiyecek, içecek satışı yapılıyor.Çanakkale Valiliği de bakanlığın yeni yönetmeliği doğrultusunda ildeki tüm belediyelere ve ilgili kurumlara gönderdiği yazıda, “İlçeniz sınırları içerisinde yetki ve sorumluluk alanınızda kalan kıyılarda, öncelikle vatandaşların kıyılardan serbestçe yararlanmasını ve kıyıya ulaşımını engelleyen 3621 sayılı Kıyı Kanunu ve Kıyı Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmeliğe aykırı kullanımların 14 Haziran 2024 tarihine kadar belirlenmesi ve belirlenen aykırılıkların ivedilikle ilgili mevzuatı doğrultusunda yetkili ve sorumlu idareler tarafından giderilmesi ve yapılan işlemlerin sonucundan Bakanlığımıza (Milli Emlak Genel Müdürlüğü / Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü) bildirilmek üzere İl Müdürlüğümüze bilgi verilmesi hususunda; bilgi ve gereğini önemle rica ederim” notu dikkat çekmişti.

Bozcaada’da bakanlığın verdiği süreye rağmen sahillere girişleri engelleyen yapıların tespit edilmediği, gerekli işlemlerin yapılmadığı öğrenildi.

Bozcaada’da bakanlığın verdiği süreye rağmen izinsiz uygulamalar kaldırılmadı
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Bozcaada Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Reklam