featured

Bozcaada’da Tarihi Kale Bakımsızlıktan Dökülüyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Bozcaada’nın eşsiz tarihi değere sahip Bozcaada Kalesi, bakımsızlık ve ilgisizlik nedeniyle ciddi bir tehlike altında. Dünyanın en iyi korunmuş kalelerinden biri olan ve tarihi öneminin yanı sıra konumu ve heybetiyle de bilinen Bozcaada Kalesi’nin, maalesef ilgisizlik nedeniyle her tarafı dökülüyor, çökmeler yaşanıyor.

En son 1996 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilen kale, surlarında yaşanan çökmelerle büyük risk oluşturuyor. Geçen yıl gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda genç tunç çağına ışık tutan tarihi bilgi ve bulgulara ev sahipliği yapan kale, her geçen gün daha da fazla zarar görüyor. Tarihi surların denize dökülmesi ise ada halkının da  tepkisine neden oluyor.Bozcaada Kaymakamlığı’nın 3 yıldır ilgili kurumlara kaledeki durumu bildirmesine rağmen herhangi bir dönüş alınamadığı ortaya çıktı. Bu durum aynı zamanda kaleyi ziyaret edenler ve çevrede bulunanlar için de ciddi bir güvenlik riski oluşturuyor.


Bozcaadalılar, tarihi önemi büyük olan ve birçok medeniyetin izlerini taşıyan Bozcaada Kalesi için acil önlem alınmasını talep ediyor. Fenikeliler, Cenevizler, Venedikliler ve Osmanlılar gibi birçok medeniyetin kullandığı ve Fatih Sultan Mehmet tarafından onarılan kale, Türk tarihine büyük bir miras olarak geçiyor.

Bozcaada Haber bir an önce tüm ilgili kurum ve kuruluşları Bozcaada Kalesi’ne sahip çıkmaya davet ediyor.

Bozcaada’da Tarihi Kale Bakımsızlıktan Dökülüyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Bozcaada Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Reklam