featured

Bozcaada’yı ayağa kaldıran gelişme!

Yüzlerce ruhsatsız işletmeleri, bağ evlerine verilen ruhsatları ve ilgili bakanlıktan ‘Basit Konaklama Belgesi’ almayan ruhsatlı konaklama tesislerini ilgilendiren son yönetmelik ve bakanlık talimatı ile ilgili Bozcaada Belediyesi Meclisi yarın olağanüstü toplanıyor. İşte son gelişmeler…

Kültür ve Turizm Bakanlığı talimatı doğrultusunda tüm Türkiye’de başlatıldığı gibi Bozcaada’da da bakanlıktan alınması zorunlu Basit Konaklama Belgesi olmayan ve Turizm İşletmesi bulunmayan konaklama tesisleri için Bozcaada Belediyesi ve kolluk güçleri harekete geçti. Aynı zamanda bakanlık ruhsatı olduğu halde Basit Konaklama Belgesi olmayan ve belediyeden işletme ruhsatı bulunmayan iş yerleri için hem seyahat acentelerine bu iş yerlerinin reklamlarını kaldırmalarını talep ediyor hem de cezai işlem için belediyelere ve ilgili kurumlara talimat gönderiyor. Bakanlığın talimatına göre yaklaşık 50 Basit Konaklama Belgesi olmayan konaklama tesisi ile yüzlerce ruhsatsız konaklama tesisinin faaliyetlerine son verilebilir.Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü, Türkiye genelinde 2 bin 426 tesisin Basit Konaklama Belgesi almadıklarını duyurdu. Bakanlığın verilerine göre Bozcaada’da ruhsatı ve Basit Konaklama Belgesi bulunan 224 işletme bulunuyor. Bunların arasından belediyeden ruhsatı bulunan ancak 2 yıldır bu belgeyi hala almayan işletme sayısı ise 44 olarak gösterildi. Ancak ulusal basına da yansıyan bilgilere göre, bakanlığın listesinde bazı hatalar olduğu ve bu nedenle listenin apar topar geri çekilip tekrar düzenleneceği belirtildi. Fakat düzenlemenin ardından Bozcaada’da bu sayıların daha da artacağı bekleniyor.

Ayrıca, Dr. Hakan Can Yılmaz döneminde Bozcaada Belediye Meclisi’nin 2017 yılında aldığı karar, bağ evlerinin pansiyona dönüştürülmesinin önünü açmıştı. O tarihten bu yana onlarca bağ evine ruhsat verilmişti. Edindiğimiz bilgilere göre, Toprak Koruma Kanunu gereği bağ evlerinin sadece tarımsal amaçlı kullanılan yapılar olduğu gerekçesi ile son yıllarda bağ evlerine verilen ruhsatlar da iptal edilebilir.Öte yandan, yönetmelik kamuoyunda 120 oda olduğu iddia edilen siyasilere ait ruhsatsız konaklama işletmelerini de ilgilendiriyor. Bozcaada Haber, meclis toplantısı sonrası yapacağı canlı yayında meclis üyelerine merak edilen ayrıntıları soracak. Kısacası, yakında çarşı pazar karışabilir.

Tüm bu gelişmeler nedeniyle Bozcaada Belediye Meclisi yarın saat 14.30’da  Bozcaada Belediye Başkanı Yahya Göztepe başkanlığında olağanüstü toplantı kararı aldı. Belediye, toplantıyı Instagram hesabından canlı yayınlayacak. Bozcaada Haber de toplantının ardından yapacağı Instagram yayını ile merak edilen ayrıntıları hem Başkan Göztepe’ye hem de meclis üyelerine soracak.

Bozcaada’yı ayağa kaldıran gelişme!
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Bozcaada Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Reklam