Bugun...


bozcaada

İyi Parti İlçe Başkanı Çebi’den önemli açıklamalar
Bozcaada Haber olarak, İyi Parti Bozcaada İlçe Başkanı Cevdet Çebi ile görüştük. Çebi, CHP'li Bozcaada Belediyesi, AKP Bozcaada İlçe Başkanı, İyi Parti'nin olası belediye başkan adayları hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu. Çebi “Bozcaada iyi olacak” dedi.

İyi Parti İlçe Başkanı Çebi’den önemli açıklamalar
+ -

Tüm Türkiye'de olduğu gibi Bozcaada'dada  İyi Parti siyasete hem hız, hem de renk getirdi. Ocak ayında Cevdet Çebi tarafından kurulan İyi Parti, hem önemli günlerde etkinliklere katıldı, hem de zaman zaman verdikleri demeçler ile dikkatleri üstüne çekmeye başardı.

2009'da siyasete Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Bozcaada Belediye Başkan Adayı olan Çebi, seçimleri kaybetmesinin ardından uzun yıllar siyasete ara vermişti. Son olarak ocak ayında İyi Parti Bozcaada İlçe Başkanlığı'nı kuran Cevdet Çebi ile Bozcaada Haber olarak bir söyleşi gerçekleştirdik.

Çebi AKP'den ayrılmasının nedeninden, CHP'li Başkan Yılmaz'ın başarılı olup olmadığına, olası belediye başkan adaylarına kadar Bozcaada Haber'in birçok sorusuna yanıt verdi.


İşte İyi Parti Bozcaada İlçe Başkanı Cevdet Çebi ile yaptığımız özel röportaj!

Siyasete 2009 seçimlerinde AKP'den belediye başkanı adayı olarak girmiştiniz. AKP'den ayrılmanızın nedeni AKP'nin genel siyaseti miydi yoksa Bozcaada teşkilatı ile ilgili bir sıkıntı mı olmuştu?


Ben 2009'da Ak Parti'den adaylığımı koymuştum. Ak Parti'den koymanın tek bir amacı vardı, ada sevdalısıydık. Ve Bozcaadamıza yıllarca hizmet gelmemişti. Eğer hükümet taraftarı bir belediye olursa, adamıza hizmet gelecek, eksikliklerimiz tamamlanacak diye düşündüştük. Yani fikrimiz Ak Parti ile örtüşmese de sırf Bozcaada için böyle bir karar almıştık.


Ben Atatürkçüyüm, doğduğumdan beri hep Atatürkçü’ydüm. Atatürk'ün ilkelerinden de hiç ayrılmadım. Bunu her zaman da söylemişimdir.


Ama daha sonraları Ak Parti, Atatürk'ün ilkelerine karşı çıktı, dini istismar ettiler. Son olarak da patladığım nokta bu Başkanlık Referandumu oldu. Tek adamlık sisteme ben hayatım boyunca karşı oldum. Ki ben işimde bile bu şekilde düşünürüm. Biliyorsunuz ben inşaat işleri yapıyorum, inşaatım da bile ustama danışırım. Şimdi tek adam her şeyi bilemez. Koskoca ülkenin kararlarını tek adama verdiğimizde, ülke batmaya mahkumdur. Bu yüzden düşünce olarak Ak Parti'ye ters düştüm. Ve Ak Parti'den ayrılmaya karar verdim.


Daha sonra alternatif olarak ortaya çıkan İyi Parti'yi beğendim. Merak Akşener'in dik durması, kadın olması beni gerçekten etkiledi.

Partiyi kurmak için toplanıp size geldikleri söylenmişti, ısrar etmişler. Bu doğru mu?


Sağ olsunlar beni seven insanlar İl Yönetimi’ne söylemiş. Burada bu işi yapabilecek, dürüst bir adam olarak beni söylemişler. Allah’a şükür bugüne kadar da bir şeyim olmadı, bilmiyorum siz gördünüz mü? Ne yalancılığım var, ne hırsızlığım vardır, hiçbir şeyim yoktur. Arkadaşlar da bana bu konuda bayağı bir baskı yaptı zaten. İlden de bu konuda teklif gelince ilk başlarda düşüneceğimi ifade etmiştim.


Çünkü düşünmem gerekiyordu. Örneğin, en belediye başkanı adayını seçerken il bana baskı yapmaması gerekiyor. Ben baştan bunları konuştum. Eğer böyle bir şey olursa baştan bunu kabul etmem diye belirttim.
Sağ olsunlar il de bu konuda, “her şeyi sen belirleyeceksin” dedi. Belirleyeceksin derken tabii benim de yönetimim var, ilçe yönetiminin kararlarına saygı duyacaklarını söylediler.

‘BİZ ÇOK İDDİALIYIZ’

Listeye baktığımızda aslında liste gerçekten geniş, adalı işletmeciler, turizimciler, 3-5 sene önce adaya gelmiş kişiler... İyi Parti'nin Bozcaada'da iddialı olacağını düşüyor musunuz?


Valla biz çok iddialıyız. Bozcaada için de genelde de. Çünkü ortamı görüyoruz. Bir de en son gittiğimiz Ankara'da kurultayımız vardı. Oraya gelen insanlar kendi imkanları ile, kendi paraları ile gelen insanlar. Başkaları gibi otobüs tutup, yemeğinden harcına varana kadar verilmiş değil. Binlerce insanın hepsi ulaşımını, yemeğini, konaklamasını kendi karşıladı. Ben o ortamı görünce zaten çok umutluyum.

Bozcaada Belediyesi'ni nasıl görüyorsunuz. 25 sene sonra belediye CHP’ye geçti ve 4. yılı geride kalıyor. Sizce belediye nasıl? Başarılı mıydı sizin için, yoksa değil mi?


Şimdi ben bu sorunuza kısa bir cevap vermek istiyorum. Eğer başarılı bulsaydık, biz şu anda burada yoktuk.

Cevabınız sadece bu kadar mı?
Evet.

‘AK PARTİ ADAMIZA HİÇBİR ŞEY GETİRMEDİ’

Peki, adadaki muhalefet partilerini nasıl buluyorsunuz bu zamana kadar? Gerçi MHP referandumda "Hayır" dediği için kapatılmıştı. Onlar da size dahil oldular. İyi Parti haricinde sadece AKP var muhalefet olarak.


Aslında az önce verdiğim cevabım aynısını Ak Parti için de geçerli. Ak Parti bu zamana kadar iktidar partisi olmasına rağmen adamıza hiçbir şey getiremedi. Yani yeterli değildi.


Şimdi bir şeyler yapmaya çalışıyorlar, demeç veriyorlar, yok kütüphane açacaklarmış. Yıllarca üniversiteye tahsisi olmasını istediğimiz eski cezaevini tarıma vermeye çalışıyorlar. Yani akıl-sır ermiyor. Anlatabiliyor muyum? Bu yüzden ellerindeki imkanı kullanamadılar. Hükümet olmayı kullanamadılar. Adamıza hiçbir şey getirdiklerine inanmıyorum. Bu yüzden de biz bu yola başvurduk.

Sizin de bildiğiniz gibi son yıllarda hükümetin gerek imar planı gerek koyların ihaleye çıkartılması gibi konularda hem adalılardan, hem de ülkede büyük bir tepki vardı. Başkan Yılmaz da bunların başında geliyordu. ,Ancak sizin yönetimizde özellikle eski Doğayı Koruma Derneği Başkanı Sönmez Uğurtuğ gibi isimler de var. Hatta kendisi o dönem hem ihalelere başvurmuş, hem de koyların ihaleye açılması gerektiğini açıklamıştı. Böyle olunca halk da İyi Parti'nin bu konudaki duruşunu merak ediyor...
 

Bizim yönetim olarak, İyi Parti olarak bu konudaki düşüncemiz şu: Bozcaada koyları hiçbir zaman yapılaşmaya açılmasın. Biz buna karşıyız. Şimdi Sönmez beyin bu konuda daha önceki tutumu partimizin dışında olduğu için bizi bağlamaz. Ama şöyle de bir şey var. Farz edin ki koylar yapılaşmaya açıldı. Açıldığı vakit de ada halkında olmasını isterdim. Ama böyle bir şey de yok tabii. Ama ben o zaman da sizler gibi ihale edilmesine karşı çıkmıştım. Ki bu konuda Başkan Yılmaz'a ada halkına önderlik ettiği için de gerçekten teşekkür ediyorum. İnşallah böyle hareketlerin de devam etmesini istiyorum. Bazı haraketler siyasi anlamda olmaması lazım. Yani bana siyasi olarak kazanç sağlar düşüncesi olmasın. İçten olsun istiyorum.

Yani şimdi sezon bitmiş, seçim yaklaşmış, eski siyasetçilerin yaptıklarını yapıyorlar. 1 yıl kalmış, 1 yıl kala ben bunları yapıyorum, bunları yapacağız. Siz kaç yıldan beri buradasınız? Muhalefet partisi için de geçerli.

‘ŞİMDİDEN ADAY BELİRLEMEDİK, ÇÜNKÜ YIPRATIRLAR’

Anladığıma göre, partiniz de koylar konusunda, imar planları konusunda bakirlikten yana. Öyle mi?

Aynen. Gelen misafirlerimiz de zaten adanın bu bakirliğine geliyor. Bakir oluşu, bozulmamış, korunmuş olmasına hayran kalıyor. Çünkü kendi yaşadıkları yer betonlaşmış.

Şu anda gözler İyi Parti'nin belediye başkanı adayında. Bununla ilgili eski başkan Mustafa Mutay, Ersoy İnce ve Muharrem Yıldız gibi isimler konuşuluyor zaman zaman. Adayınız belli mi ya da kafanızda bir isim var mı?


Samimiyetime inanın, şu ana kadar aday belirleme çalışmasına bile başlamadık. Biz saydığınız isimleri yanımızda isteriz. Sonuçta kişiler gelecek aday adayı olacaklar. Biz de adaya faydalı olacak kişiyi seçeceğiz. Çünkü şimdiden belirlemek istemiyoruz. Yıpratırlar.

Son olarak Bozcaada'nın "İyi" olacağını düşünüyor musunuz?


Ben çok umutluyum. Bozcaada’nın "İyi" olacağından şüphem yok.

İşte İyi Parti Bozcaada İlçe Başkanlığı'nın yönetimlistesi:

İlçe Sekreteri - Sönmez Uğurtuğ

Muhasip Üyeler Ertuğrul Sözerü -Cevdet Çebi

Mahalli İdare - Kemal Şahin

Teşkilatlanmadan Sorumlu - Halil İbrahim Öksüz

Hukuk ve Seçim İşler - Suudi Özkan

Medya ve Propaganda  - Şafak Güler

Aile ve Politikalar - Handan Ermiş

Gençlik Sorumlusu - Ahmet Koçman
Bu haber 2306 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Maraba
14-04-2018 21:38:00

listeleri geniş ve aile üyeleri sayı olarak çok ve gerçek mhpliler de kendilerine oy verecektir. en çok oy çalacağı kesim de chp olacaktır. bpzcaada haber bu yorumu hic kaldırma, seçim gecesi paylaşırsın. cunku kotu bır aday cıkarmadıkları surece yuzde 95 ıyı partı beledıyeyı alacaktır.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

bozcaada   bozcaada   bozcaada
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
SON HABER YORUMLARI
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR HABERLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 YUKARI