Bugun...


bozcaada

Ada dergisi Mendirek’in yeni sayısı raflarda yerini aldı!
“Bozcaadayı vuran fırtınalara ve dalgalara karşı” üstyazısıyla okuduğumuz Mendirek dergisi 26. sayısıyla okuyucularıyla buluştu. Bozcaada Kitap Fuarı’nda ve Eroğlu Kırtasiye’sinde ağustos-eylül sayısı satışa sunuldu.

Ada dergisi Mendirek’in yeni sayısı raflarda yerini aldı!
+ -

‘Bozcaada’da üzümün mevsimi’ manşetiyle ve bağ temalı kapak fotoğrafıyla dikkat çeken Mendirek dergisi 26. Sayısının basımıyla okurlarıyla buluştu. Ada içinde aboneliği bulunan kişilerin ve işletmelerin teslimi yapıldı. Ada dışındaki abonmanlara ise kısa süre içinde PTT Kargo aracılığı ile adreslerine dergi ulaşacağı belirtildi. Gazete bayilerinin kapatılmasının ardından, dergiyi almak isteyenler artık ada merkezinde bulunan Eroğlu Kırtasiye’den ve Bozcaada Kitap Fuarı’ndan dergiyi satın alabilir. Aynı zamanda, derginin eski sayılarını da Bozcaada Kitap Fuarı’ndan alabilmek mümkün. 

 
Editörlüğünü Mustafa Dermanlı’nın yaptığı Mendirek dergisinin kapak fotoğrafı Deniz Özturan’a ait. Bir süredir adada hem tatil hem sanat üreticiliği yapmasıyla dikkat çeken ünlü şarkıcı Ceylan Ertem’in özel röportajı, derginin bu sayısında orta sayfadaki yerini almış. Ayrıca eski Hürriyet Gazetesi dış haberler yazarı Ferai Tınç, taze romanı ‘Karşı Pencere’ ile tanıdığımız Zeynep Danışman’ı yazan Burcu Mert ve Çavuş üzümüne dair bilgi verici arka kapak yazısıyla gördüğümüz İdil Konuk gibi isimler de derginin bu sayısında dikkat çekiyor. 
 
‘Bozcaada’yı dilsizleştirmek’ adlı yazısıyla, adadaki gazete bayilerinin kaldırılmasını ve geleneksel bir rutin olan gazete alma alışkanlığının bir anda ortadan yok olmasını eleştiren Ferai Tınç, ‘Bozcaada’nın ruhu’ olan yayınlara da artık ulaşamadığımızı ve bu çerçevedeki cümleleriyle derginin ilk sayfasında yer alıyor. 
 
Ada Rüzgarı bölümünde bu ay Koyunadası’ndan bir hikayeyle karşılaşıyoruz. Bu sayıda, 40 yıldır bu adada yaşayan 78 yaşındaki teyzesi Esin Karamustafa’nın hikayesini ve Koyunadası’ndan birtakım enstanteneleri Pınar Gezgen kaleme almış.
 
Çocukluğu Bozcaada’da geçen ve daha sonra Yunanistan ve Almanya’da yaşayan Dimitris Galon, Bozcaada’nın batıklarını yazmaya devam ediyor. Bu sayıda Galon, Fransız buharlı yük gemisi Nantaise’nin nasıl battığını anlatıyor. Çevirisini Yaprak Aydın’ın yaptığı yazıda geminin baştan sonra tarihçesi anlatılıyor.
 
‘Bozcaada’dan Vosvos kampına’ adlı yazısıyla ve keyifli cümleleriyle dikkat çeken Öykü Akın Levillain bu sayıda, Burhaniye’de katıldıkları Vosvos Buluşması maceralarını anlatmış. Yazı Bozcaada’da başlayıp Burhaniye’de devam edip tekrar Bozcaada’da bitiyor. 
 
Adamızın sevilen yazarı ve yerlisi Cahit Yalçın da gazete büfelerine dair çocukluğuna dair anılarını anlatmış. Gazete işindeki emeğe ve günümüzde değeri azalan basılı yayınların önemine parmak basılan yazı okunmaya değer. 
 
H. Can Yücel, Nimet-i Hüda isimli teknenin Bozcaada’dan Marmara Ada’sına göçünü yazıya dökmüş. Ayrıca, Homeros’un İlyada’sından alıntılarla yazdığı ‘Deniz Üstü’ yazısıyla Zeynep Erdem, bu sayıda öykü niteliğindeki yazısıyla dikkat çekiyor. 
 
Adadaki mevcut dönüşümü kaleme alan Prof. Dr. Necati İnceoğlu, geleceğe dönük endişelerine ve planlama yapılmazsa gerçekleşecek sonuçlara vurgu yapıyor. Adanın geçmişini, günümüzdeki durumunu ve geleceğini sorgularken bilimsel açıklamalarıyla dikkat çekiyor.
 
Bu sene Homeros ödülüne layık görülen ünlü Haluk Şahin, dergideki yazısında aldığı ödülün Bozcaada ile ilişkisini ve 17 yıldır gelenekselleşmiş olan organizatörlüğünü yaptığı Homeros okumalarını anlatıyor.
 
Çarşamba günü yazdığı yazısıyla adadaki pazara, Ada romanıyla Haluk Şahin’e, Karşı Pencere romanıyla Zeynep Danışman’a, şarap tadım günlerine birçok konuda kısa kısa ithaflarda bulunan Türkan Çim Işık, derginin bu sayısında yazısındaki ufak tefek ama önemli olan konulara değinmiş.
 
Ada Sanatı bölümünde Deli Asma adlı sanat atölyesiyle tanıdığımız Deniz Fulya Yazan’a yer veriliyor. İdil Konuk’un yazdığı yazıda adaya gelişlerinden itibaren bir sanat üreticisi olmasına kadar olan hikayesiyle D. Fulya Yazan’ı tanıyoruz. 
 
Dimitri Bitsos, adaya dair çocukluk anılarını anlatmış. Dj Anıl Azdemir sezon ortasında olduğumuzu vurgulayarak yaz enerjisini hissedeceğimiz ikinci listesini paylaşmış bizimle. Muharrem Yıldız, örneklendirerek anlattığı yaşama sahip çıkma arzusunu anlatmış. Umut adlı yazısıyla hem realistik distopyayı, hem de ümidimizi kaybetmememize vurgu yapmış Fırat Tunabay. 
 
Bozcaada’nın dergisi Mendirek kurumların, işletmelerin abonelikleri, reklamları ve bireysel abonelikler ile basılıyor ve yüzlerce insana ulaşıyor. Ada dışından veya ada içinden abone olmak isteyenler mendirekbozcaada@gmail.com adresinden iletişime geçebilirler.
 
İdil Konuk/Bozcaada HaberBu haber 1317 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

bozcaada   bozcaada   bozcaada
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
SON HABER YORUMLARI
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR HABERLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 YUKARI