Bugun...


bozcaada

Balıkçılığın kitabını yazan lokantacı Bozcaada’da
Çanakkale’nin en eski ve özel restaurantlarından biri olan, özel yemekleri için müdavimleri oluşan “Yalova” ilk şubesini Bozcaada’da açarak, adalılara ve adayı ziyarete gelenlere hizmet veriyor.

Balıkçılığın kitabını yazan lokantacı Bozcaada’da
+ -

Geçmişi 80 yıl öncesine giden Yalova Restaurant’ın ilk şubesi dört senedir Bozcaada’da hizmet veriyor. Ege Bölgesi’nde özel bir üne sahip olan işletmenin bugünlere geliş hikâyesini merak ettik ve araştırdık...

Ziya Sürgit, Girit’ten göçerek geldiği Çanakkale’de 1940’da bir tek tekçi meyhanesi açmış. Dükkanın tabelası yokmuş ama “Ziya’nın Yeri” olarak anılırmış. Zamanla bir isim ve tabela koymak istediklerinde, Ziya Bey’in Eceabat’a bağlı Yalova köyünden çok yakın bir arkadaşı “Bu dükkana Yalova adını koymazsan hakkımı helal etmem,” diyince dükkanın adı Yalova Lokantası olmuş.

Yalova köyünün ilginç bir özelliği var. Atatürk, Çanakkale savaşındayken Yalova’yı hastane, hemen yanındaki Bigalı köyünü de karargâh olarak kullanmış. Bu isim Yalova iliyle sık sık karışır, hatta zaman zaman ilginç diyaloglar yaşanırmış.

Birini aktaralım: Zamanın Çanakkale Boğaz komutanı Erhan Akboray’a Çanakkale’ye yeni atandığı zamanlarda bir misafir gelmiş. Komutan akşam yemeği için orduevini hazırlatmış ama misafir, “Bizi Yalova’ya götür” deyince telaşa kapılmış, dışarı çıkıp yaverlerine, “Misafirler Yalova’ya gitmek istiyor, orası çok uzak, ne yapsak?” diyince yaverleri Yalova’nın burada ünlü bir restaurant olduğunu söylemişler. Bu öyküyü Erhan Bey işletmeci Ertuğrul Bey’e anlattığında birlikte epey gülmüşler.

Ziya Bey, Yalova Lokantası’nda tencere yemekleri de yapmaya başlamış. Sonradan denize sıfır bir yer daha açmış; yazlık ve kışlık Yalova olarak işletmeye başlamışlar. Ziya Bey’den sonra lokantayı oğulları Mehmet ve Şeref Sürgit işletmeye başlamış. 1980’de Mehmet Sürgit, 1984’de de Şeref Sürgit genç yaşta vefat edince işletme 17 yaşındaki lise son öğrencisi Ertuğrul Sürgit’e kalmış. O da yaşından büyük işler yaparak mekânı bugünkü Yalova Restaurant haline getirmiş. Daha sonra şu anda Çanakkale’de bulundukları dükkana taşınmışlar. Kışlık Yalova’yı ise kapatmışlar. 2003’de de alt katı balık hali iken hal başka yere taşınınca belediyeden alt katı da kiralamışlar. Bugün mekan, terasla birlikte toplam üç katta hizmet veriyor.

Öğlenleri ev yemekleri yapılmaya devam ediliyor. Müşteriler genelde üst düzey yöneticiler, işadamları, sanatçılar. Mekânın şeref defterinde bir çok önemli şahsiyetin yazısı mevcut.

Spesiyalleri ege otları, asma yaprağında sardalye ve deniz kabukluları. Çanakkale, sardalyenin en lezzetli olduğu yerdir. Buranın en önemli özelliği menüsünde deniz kabuklularını en çok bulunduran restaurantlardan biri olması. Her çeşit deniz kabuklusunu burada bulmak mümkün, İstanbul’dan hususi olarak kabuklu yemeye gelen varmış. Kilitbahir’den kalkan motor feribotlar, tam restaurantın önündeki koyda arabaları indiriyorlar.

Ertuğrul Bey işini çok seven ve iyi bilen bir işletmeci, Hatta "Türkiye’nin Kıyı Balıkları" adıyla bu işin kitabını da yazmış.

Ertuğrul Bey’in eşi Diğdem Hanım en büyük yardımcısı. Ertuğrul bey 35 yıllık deneyimi ile 2016 yılının ikinci yarısında Bozcaada Rum mahallesi Gürsel Sokak’ta ilk şubesini açarak, eşi Diğdem hanımla birlikte misafirlerini ağırlamaya başladı.

Çanakkale’nin ve hatta ülkenin en önemli turizm noktalarından biri olan Bozcaada’da Yalova Restaurant’ın şubesinin olması ile müdavimler artık yazın tatile geldiklerinde de Yalova lezzetlerinin tadına varabiliyorlar. Rezervasyon ile hizmet veren işletmenin geniş menüsü ve özel mezeleri ile buluşmak için aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanabilirsiniz.

 

MERKEZ LOKANTA

Servis: Sabah 12.00, gece 01.00 arası.

Adres: Yalı Cad. Gümrük Sok. No: 7 Çanakkale

Telefon: 0 286 2171045

 

BOZCAADA LOKANTA

Servis öğlen 13:00, gece 01:00 arası.

Adres: Rum Mah. Gürsel Sok. No: 21 Bozcaada

Telefon: 0 286 697 00 45

www.yalovarestaurant.com

 
Bu haber 1572 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

bozcaada   bozcaada   bozcaada
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
SON HABER YORUMLARI
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR HABERLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 YUKARI