Bugun...


kostasalto

Veli Dede, kurduğu güneş enerji sistemi sayesinde elektrik giderini sıfırlayacak
Bozcaada’da organik üretim yapan “Veli Dede” üretim tesisinin çatısına 10 kW’lik güneş enerji sistemi kuruldu. Yapılan hesaplamalara göre bu örnek proje ile firma üretim tesisinde yaz-kış elektrik parası ödemeyecek.

Veli Dede, kurduğu güneş enerji sistemi sayesinde elektrik giderini sıfırlayacak
+ -
Bozcaada Bozcaada Pide Salonu

Bozcaada’nın önde gelen markalarından biri olan “Veli Dede” ada merkezi dışındaki 400 metrekarelik üretim tesisinin çatısına 10 kW’lik güneş panelleri döşetti. Birkaç ay önce kurulan sistem sayesinde, yapılan teknik hesaplamalara göre fabrikanın yıllık elektrik gideri neredeyse sıfırlanmış olacak.

Bozcaada’da organik üretim yapan, koruk suyu ile üzüm suyu gibi önemli iki ürün haricinde de birçok reçel ve benzeri üretimin yapıldığı Veli Dede üretim tesisinin çatısına kurulan güneş enerji santrali yaklaşık 80 bin TL’ye mal olurken, sistemin yaklaşık 6 yılda maliyetini karşılaması bekleniyor.

ALTI YILDAN SONRA KAZANÇ ELDE ETMEYE BAŞLAYACAK

En az 20 yıl ömrü olan sistem 5’inci yıldan sonra da gelir elde etmeye başlayacak. Şu anda adadaki elektrik dağıtım şirketi olan UEDAŞ ile karşılıklı faturalaşarak (mahsuplaşma) gelir-gider işlemlerini çözen işletme ilerici bir hamle yapmış oldu.

Ürettiği özel ve organik lezzetlerin yanısıra çevreci enerji modeli güneş enerjisinden de faydalanan Veli Dede bu konuda da diğer işletmelere öncü ve örnek oluyor.

 
Bu haber 2186 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

bozcaada   bozcaada
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
SON HABER YORUMLARI
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR HABERLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 YUKARI