featured

Ayazma Plajı’nda 57 senelik deneyim: “Koreli”

Bozcaada’nın en eski ve en köklü işletmesi olan Koreli Restoran, Ayazma Plajı’nda denize nazır konumuyla 57’nci yılında hizmet vermeye devam ediyor. İşletmeyi 1967’de kuran Kore Gazisi Hüseyin Durmuş ve beş yıl önce vefat eden Kurtuluş Durmuş’un ardından bayrağı devralan üçüncü nesil Hüseyin Durmuş geleneği yaşatıyor.Bozcaada’da restorancılığın en köklü markası Koreli, 1967 yılından bu yana müdavimlerine hizmete devam ediyor. Ayazma Plajı’nda, deniz manzaralı konumuyla hem gündüz plaja gelenlere hizmet veren Koreli, ayrıca akşam gün batımını farklı şekilde deneyimlemek isteyenlerin de uğrak noktası. Genellikle Polente Burnu’na gidilen gün batımı ritüeli kadar Koreli’den de güneşin batışını izlemek ayrı bir keyif. Bunu yıllardır deneyimleyen birçok müdavim adayı ziyaretinde soluğu akşam Koreli’de alıyor.

 Gündüz zeytinyağlılar, kızartmalar ve yoğurtlular deniz arası verenlerce çok beğenilirken, gençlerin genellikle tercihi ise mekânın birkaç sene önce menüsüne kattığı hamburger oluyor. El kesmesi patates kızartması da özellikle öğle arasında durmadan servis ediliyor.

Al-git seçeneği ile Ayazma Plajı’nda güneşlenen ve denize girenlere de servis veren Koreli’de keyifli yaz müzikleri eşliğinde hem denizin keyfi sürülüyor, hem de damaklar lezzetli tatlar ile şenleniyor.

Ada kalamarı haricinde bir kalamar satmayan işletme, kabak çiçeği dolması için de her sene kendi bahçesinde kabak çiçeklerini özenle yetiştiriyor. Karides, çıtır kabak kızartması ve deniz börülcesi ise yazın en fazla tercih edilenleri arasındaki yerini hiçbir sene kaybetmiyor.

Geleneği üçüncü nesil olarak devam ettiren Hüseyin Durmuş sabahın erken saatlerinde işletmesinin başına gelerek tüm mezeleri ya hazırlıyor ya da yapımında şefin yanında bulunuyor. İşletmenin dümenindeki isim Durmuş, “57 yıldır bilfiil devam ettirdiğimiz markamızla hem kaliteli hizmet vermeye, hem de geleneksel mutfağımızı korumaya özen gösteriyoruz. Her sene adanın müdavimi olan dostlarımızın Koreli’ye gelmesi, bizleri tercih etmesi ise bizler için gurur kaynağı” diyor.

Koreli, Ayazma Plajı’nın hemen arkasında, deniz manzaralı masalarıyla misafirlerini bekliyor.

İşletmenin sosyal medya hesabını takip edebilir, mekânından fotoğraf ve videoları inceleyebilirsiniz.

https://www.instagram.com/bozcaadakorelirestoran/

Ayazma Plajı’nda 57 senelik deneyim: “Koreli”
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Bozcaada Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Reklam