featured

Bakanlık talimat verdi: Bozcaada’da o belgelere sahip olmayan iş yerleri kapatılacak

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nden gelen son dakika talimatı, Bozcaada Belediyesi’ni harekete geçirdi. Bakanlıktan gelen talimat doğrultusunda, Bozcaada’da Basit Konaklama Belgesi veya Turizm Belgesi ve belediye ruhsatı bulunmayan konaklama tesislerinin faaliyetleri durdurulacak. Bu gelişme, adada şok etkisi yarattı ve belediye meclisi Pazartesi günü olağanüstü toplantı yapma kararı aldı.

Ruhsatsız Tesislere 14 Temmuz’a Kadar Süre

Bozcaada’da 50’yi aşkın basit konaklama belgesi bulunmayan ve yüzlerce kaçak ve ruhsatsız çalışan konaklama tesisleri için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü talimat gönderdi. Belediyeye gönderilen talimat sonrası, Bozcaada Belediyesi zabıtaları ve kolluk güçleri, üç gündür adadaki basit konaklama belgesi, turizm belgesi ve ruhsatı bulunmayan konaklama tesislerinin tespitini yapıyor. Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanlığı, seyahat acentelerinden basit konaklama belgesi, turizm belgesi ve ruhsatı bulunmayan bu tesislerle çalışmamalarını istedi. Bu kapsamda da Bozcada’da birçok konaklama tesisinin internet ortamında satışı ve reklamı durduruldu.Bağ Evleri İçin De Düzenleme Gelebilir

Son yıllarda bağ evlerine verilen işletme ruhsatları için de bakanlığın düzenlemeye gittiği ve bu nedenle bağ evlerindeki işletme ruhsatlarının iptal edilebileceği konuşuluyor. Bu gelişme, Çanakkale basınında da geniş yer buldu.

Olağanüstü Toplantı Canlı Yayınlanacak

Bozcaada Belediyesi, Pazartesi günü yapılacak olağanüstü toplantı ile son gelişmeleri yeniden değerlendirip yol haritasını belirleyecek. Belediye, bu toplantıyı sosyal medya hesabından canlı yayınlayarak ada halkı ve kamuoyu ile paylaşacak.Önceki Dönemde Ruhsat Alanlar da Denetim Altında

Bundan önceki dönemde belediyeden ruhsat alıp da geçen iki yılda bakanlığın şart koştuğu basit konaklama belgesi almayanlar ile konaklama ruhsatı olmayan pansiyon ve oteller de gerekli belgeleri tamamlamak zorunda.

Bu sıkı denetim ve düzenlemeler, Bozcaada’daki konaklama sektörünü ciddi şekilde etkileyecek gibi görünüyor. Belediye, adalıların ve tatilcilerin mağdur olmaması için gerekli tüm önlemleri alacağını belirtti.

Bakanlık talimat verdi: Bozcaada’da o belgelere sahip olmayan iş yerleri kapatılacak
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Bozcaada Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Reklam