featured

Belediye Meclisi ‘çalışma ruhsatı’ konusunda olağanüstü toplandı

Bakanlık’ın ruhsatsız konaklama işletmeleriyle ilgili olarak tüm Türkiye’de olduğu gibi Bozcaada’da da işlem yapılmasını talep etmesinin ardından Bozcaada Belediyesi Meclisi olağanüstü olarak toplandı. Meclis, çalışma ruhsatı işletme başvuruları için “Koruma Amaçlı İmar Planı” işaret edildi.

Bozcaada Belediyesi Meclisi olağanüstü olarak toplandı. Bakanlık’ın ruhsatsız konaklama işletmeleriyle ilgili işlem yapılmasını talep etmesinin ardından toplanan mecliste yoğun turizm sezonu boyunca; Bozcaada’da devam eden konaklama ve hizmet taleplerinin aksamaması açısından yapılan ‘çalışma ruhsatı’ işletme başvurularının temel kriterlerin sağlanması ve devam etmekte olan “Koruma Amaçlı İmar Planı” çalışmalarının onaylanmasıyla yürürlüğe girecek, ‘konaklama’ şartlarına aykırı olmamak koşuluyla uygun görülmesi tüm meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi. Yeni İmar Planı onaylandığında belirlenecek hükümlere aykırılık gösteren ruhsatların iptal edileceği de toplantıda görüşüldü. 

Ayrıca Bozcaada genelindeki; otel, pansiyonculuk, basit konaklama vb. faaliyetlerine ilişkin, devam etmekte olan imar planı çalışmalarında “turizm yatak taşıma kapasitesi”nin belirlenmesi ve konaklama için gerekli mekansal standartların detaylandırılması için gerekli araştırmaların hazırlanması ile Koruma Amaçlı Nazım ve Uygulama İmar Planları onaylanıp kesinleştiğinde, “turizm yatak taşıma kapasitesi”nin dışında bir konaklama izni verilemeyeceği konularında mutabık kalındı.Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın talimatının ardından belediye meclisinde ele alınan gelişmeye göre, Bozcaada’da iskanı, belediyeden çalışma ruhsatı bulunanan ancak 2 yıldır bakanlığın zorunlu tuttuğu ‘Basit Konaklama Belgesi’ bulunmayan işletmelerin ruhsatı iptal edilecek ve bu işletmeler yeniden belediyeden ruhsat başvurusu yapacak, yeni aldığı ruhsat ile de bakanlıktan bu kez “Turizm İşletme Belgesi” almak zorunda kalacak. İskanı, çalışma ruhsatı bulunmayan, doğal olarak da basit konaklama belgesi bulunmayan işletmeler de belediyeye önce ruhsat başvurusunda bulunacak. Öte yandan iskanı otel ve ya pansiyon olarak düzenlememiş konut gözüken konaklama tesisleri için de gerekli şartları taşıyanlar ruhsat başvurusunda bulunacak, bu şartları taşımayan konaklama tesislerinin de faaliyetleri son bulacak. Ayrıca bakanlığın önümüzdeki günlerde yapacağı denetimlerde ilgili belgeleri ve ruhsatları bulunmayan konaklama tesislerine 1 milyona yakın cezai işlem yapılacağı belirtiliyor.

Olağanüstü meclis toplantısında aynı zamanda bağ evlerine verilen ruhsatlara da kısaca değinildi. Meclis üyeleri yakında bu konu ile ilgili de bakanlıktan talimat gelebileceği ifade edildi.

‘KULLANIM AMACINA UYGUN OLMAYAN PROJELERİ REDDEDİYORUZ’

Meclis toplantısı sonunda Belediye Başkanı Yahya Göztepe, bazı önemli konular hakkında da bilgi verdi. Göztepe, “Son iki yıldır Bakanlığın yaptığı çalışmalar ile belediyeden ruhsat alan işletmelerin aynı zamanda da  “Basit Konaklama belgesi” ve “sürdürülebilir turizm belgesi” alması zorunlu hale getirildi. Bunun dışında gerekli koşulları sağlayan işletmeler de özel olarak “Turizm belgesi” alabiliyor. Bu belgeleri olmayan işletmelerin faaliyetlerini sürdürmeleri ilgili yasalar gereği mümkün değil. Dolayısıyla bir işletme eğer bu bilgileri gerekli süre içinde almadıysa ruhsat yenilemesi için belediyemize başvurmalıdır. Bu gibi yasal gereklilikler ile ilgili bilgilendirmenin sağlıklı olabilmesi için belediyemiz Bozcaada turizm işletmecileri derneği BOZTİD ile koordineli çalışmaktadır dolayısıyla işletmelerimizin bu derneğe üye olup her türlü yasal düzenleme hakkında bilgi sahibi olmaları tavsiye edilmektedir. Şunu da belirtmek isterim ki ilk 3 aylık dönemde belediyemize verilen ve içinde bir konutta olamayacak kadar çok sayıda oda, tuvalet, banyo barındıran tüm projeleri kullanım amacına uygun olmadığı için reddettik. Bu konudaki kararlılığımız da sürecek, projeler kullanım amaçlarına uygun şekilde olmadığı müddetçe kabul edilmeyecek ve imar planına da aynı şekilde yansıyacaktır” dedi.

Bozcaada Belediyesi Instagram hesabınan yapılan canlı yayını tekrar izleyebilirsiniz.

https://www.instagram.com/bozcaadabld/reel/C9KR9CWoEtB/ 

Toplantı sonrası Bozcaada Haber Instagram canlı yayınında gelişmeleri sordu

https://www.instagram.com/haberbozcaada/reel/C9KT_XbIcr2/

Belediye Meclisi ‘çalışma ruhsatı’ konusunda olağanüstü toplandı
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Bozcaada Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Reklam