featured

Bozcaada’da Ünlü Kozmetik Firması Tartışma Yarattı

Bozcaada’da iki gün önce açılan ünlü kozmetik firmasının satış yeri, ada sakinleri arasında yeniden tartışma konusu oldu. Adalılar, “Bozcaada hani franchise markalara izin yoktu?” şeklinde aralarında tartışırken, Bozcaada Belediye Başkanı Yahya Göztepe ise, “Neye ihtiyaç varsa ona izin vereceğiz,” diyerek kararı savundu.

Bilindiği üzere, Bozcaada’da ünlü franchise markalara izin verilmiyordu. Eski Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, 5-6 sene önce adada açılan ünlü bir çiğ köfte firmasının tabelasını bu nedenle kaldırttıktan sonra işletmenin faaliyetini sona erdirmişti. 2020 yılında da ünlü A101 firması Bozcaada’da bir şube açmak istemiş, ancak belediyeden gelen red cevabını yargıya taşımıştı. Yargının A101 lehine karar vermesinin ardından ruhsatını alan A101, adada kiraladığı bir mekanı hizmete açmak istemiş, fakat bu sefer de dönemin belediye başkanı Yılmaz, söz konusu mekan ile ilgili kaçak ve imara aykırı durumlar nedeniyle mühürleme işlemi gerçekleştirmişti.O tarihten bu yana A101 dahil birçok firma, mobil araçlarla yaz-kış adada satış yapmaya başladı, ancak adada kalıcı bir işletme açmadı.

Son iki gündür Bozcaada’ya açılan kozmetik firması nedeniyle yeniden başlayan tartışmaya ilişkin Bozcaada Belediye Başkanı Yahya Göztepe şu açıklamayı yaptı:“Bizim arkadaşlarımızla hepimizin şöyle bir öngörüsü oldu; halkımızın bazı ihtiyaçları oluyor, bunu senelerdir yaşıyoruz ve inanılmaz fiyat farklılıkları görüyoruz. Bu durumu yeni yönetimimizle kırmak istiyoruz. Halk için buraya geldiysek, gerekli olan mesela bu son söz konusu yer için başka satan bir yer olmadığı için, halka da yararlı olabileceğini düşündüğümüzden, çok iyi de bir hizmet alabileceğini düşündüğümüzden böyle bir karar aldık. Tabii bu gelecek zamanda daha kapsamlı olabilecektir. Adamızın senelerdir yaşadığı bazı kaderlerimiz var, biz bu kaderleri değiştirmek istiyoruz. Çanakkale’den gelirken arabamızın arkasına tuvalet kağıdı falan alıp gelmek istemiyoruz. Biz hepimiz nasıl ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı isek, burada halkın da bu haklardan faydalanmasını istiyoruz. Tabii ki bunu da adanın mimarisini, düzenini bozmayacak şekilde imarla beraber düzenlemek istiyoruz. Amacımız, Türk halkı her yerde bu imkanlardan nasıl yararlanıyorsa, adamızda da halkımızın bu imkanlardan yararlanabilmesi.”

Bozcaada Haber’den Serkan İlik’in “Peki bu durum adada Starbucks, McDonald’s gibi markaların da adaya gelmesinin önünü açabilir mi?” sorusuna Başkan Göztepe, “İhtiyaç neyse Bozcaada için ona izin vereceğiz. Bu bizim elimizde olan bir şey,” yanıtını verdi.

Bozcaada’da yaşanan bu gelişmeler, ada halkı ve işletme sahipleri arasında büyük bir tartışma ve hareketliliğe yol açtı. Yeni kararların nasıl uygulanacağı ve adanın gelecekteki ticari yapısını nasıl etkileyeceği merakla bekleniyor.

Bozcaada’da Ünlü Kozmetik Firması Tartışma Yarattı
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Bozcaada Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Reklam